Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Otmęt
2021, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura OtmętMiniatura OtmętMiniatura OtmętMiniatura OtmętMiniatura OtmętMiniatura Otmęt

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Otmęt
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Otmęt

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Krapkowice
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 729/64 z 14.03.1964
Park:nr rej.: 729/64 z 14.03.1964

Stan obecny

Obecnie są to ruiny zamku, niezamieszkałego od II połowy XIX wieku. Ruiny można zwiedzać, za kościołem, uszkodzony płot, można przejść i zwiedzić.

Historia

Zamek otmęcki powstał prawdopodobnie już w XII wieku. Wówczas był własnością rodziny Szeliga. Od 1316 roku aż do początków XVI wieku Otmęt był siedzibą rodu Strzelów. Był to górnośląski ród, znany i w Polsce jako Strzałowie herbu Kotwicz. W 1514 roku Otmęt nabył Łukasz Buchta z Buchtitz herbu Odrowąż. Buchtowie pochodzili z okolic Strzelina na Dolnym Śląsku. Około 1515 roku nowy właściciel przebudował stary, średniowieczny zamek na renesansową rezydencję szlachecką. Po śmierci Łukasza Buchty w 1532 roku Otmęt odziedziczył najstarszy z jego synów - Joachim mający przydomek "Bilicki". Otmęt w rękach Buchtów znajdował się do początku XVII wieku. Judyta von Czettritz, wdowa po ostatnim Jerzym Buchcie, wyszła ponownie za mąż za Jana Moryca von Roedern z Krapkowic i w 1632 roku sprzedała Otmęt. W czasach późniejszych Otmęt był własnością wielu śląskich rodów - w II połowie XVII wieku przez blisko 50 lat był własnością rodu Larischów, później hr. von Pueckler, von Thun, Martini i in. W 1723 roku parafia w Otmęcie zakupiła wschodnią wieżę zamku, by ją połączyć z pobliskim kościołem. Już od II połowy XIX wieku zamek w Otmęcie znajduje się w ruinie. Przyczyniły się do tego częste zmiany właścicieli. W 1929 roku ostatni właściciel Otmętu hrabia von Sponnek sprzedał swoje dobra ziemskie czeskiemu przemysłowcowi Tomaszowi Bacie.

Opis

Budynek renesansowy w ruinie. Usytuowany na skarpie nad doliną Odry. Murowany z kamienia łamanego, uzupełniany cegłą.Obecnie są to ruiny zamku, niezamieszkałego od II połowy XIX wieku. Do naszych czasów zachowały się jedynie niewielkie fragmenty pomieszczeń mieszkalnych, ruiny baszty południowo - wschodniej oraz mur obwodowy z półkolistą basteją w południowo – zachodnim narożniku. Najstarsze fragmenty murów pochodzą z XVI wieku.Według krążącej w okolicy legendy, zamek rycerski w Otmęcie zbudowali Templariusze, a podziemny tunel miał prowadzić aż do zamku w Rogowie Opolskim.

Park

Park z XIX w. Zaniedbany, z tyłu za murami, w kierunku Odry.

Inne

Dodałem zdjęcia, opis pochodzi ze strony miasta, https://krapkowice.pl/43/ruiny-zamku-rycerskiego-w-otmecie.html

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bogdan Adler3 lata i 3 miesiące temu
To jest zdjęcie za zbiorów Pani Śmiganowskiej .. A skąd informacja że z portalu polskiezabytki.pl ??
Bogdan Adler3 lata i 3 miesiące temu
Pod zdjęciem jest odnośnik do strony polskiezabytki.pl - i tyle ... > Zobacz plik < informuje że takiego pliku tam nie ma .. Ale - jak się kto uprze ....... :-)
Marek Kujawa3 lata i 3 miesiące temu
Nic się nie "dzieje", tylko usuwamy duble albo zdjęcia pochodzące z innych stron internetowych. Od początku istnienia PZ, ideą naczelną strony było, ze zamieszczamy tu tylko zdjęcia zrobione własnoręcznie. Przyznaję, sam kilka razy się wyłamałem z tej zasady, bo mi było "szkoda", że taki ciekawy obiekt, a nie ma zdjęcia... Pozdrawiam!