Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Niemodlin
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura NiemodlinMiniatura Niemodlin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Niemodlin
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6417, 17.6232

Niemodlin

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Niemodlin
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV/XV, XVI, XVIII w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 20/50 (R/315) z 22.05.1950
Park:nr rej.: 87/83 z 13.10.1983 oraz nr rej.: 852/64 z 8.05.1964

Stan obecny

Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i zamierzają przywrócić mu dawną świetność a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających.
Zamek książęcy Niemodlin z radością powita wszystkich chcących poznać jego tajemnice i historię oraz tych, którzy chcą ją pisać wspólnie z nowymi właścicielami. Zamek udostępniony dla zwiedzających w soboty i niedziele w godzinach 12 i 13.
kontakt 721806379
www.niemodlinzamek.pl
Zamek obecnie ma wymieniony cały dach.

Historia

Zamek ulokowany jest w północno-wschodniej części miasta. Rezydencja książąt opolsko-niemodlińskich swój obecny kształt zawdzięcza nowożytnym przebudowom. Warownia prezentuje typ regularny i nizinny. Dzieje zamku oraz proces kształtowania się jego przestrzeni zostały opracowane w badaniach prowadzonych przez J. Romanowa. Obecnie w odrestaurowanym po zakończeniu II Wojnie Światowej budynku siedzibę swoją mają szkoły.
Obecnie pałac ma postać regularnego czworoboku, składa się z czterech skrzydeł, w tym trzech wysokich i jednego niższego od południowego-wschodu. Dziedziniec wewnętrzny otoczony jest z wszystkich stron krużgankami a oś główna elewacji frontowej z bramą główną została poprzedzona wieżą bramną, w dolnej części czworoboczną, w górnej ośmioboczną, wieńczoną barokowym hełmem.
Miasto ulokowane zostało w roku 1283. W wieku XIII i przez większą część wieku XIV pozostawało jako stolica księstwa ważnym ośrodkiem. Fundatorem zamku był najprawdopodobniej książę opolski Bolek (1313). Wczesnymi dziedzicami zamku byli jego następcy książę Bolesław Pierworodny oraz Henryk. Zamek przestał być siedzibą książęcą w 1382 roku. Wojny husyckie przyniosły zamku znaczne zniszczenia, lecz później kiedy władze nad zamkiem sprawowały rody rycerskie został on znacznie rozbudowany. W roku 1552 zamek został strawiony przez pożar, co stanowi kres pierwszego etapu rozwoju budowli. W roku 1581 zamek został sprzedany przez cesarza Rudolfa II rodzinie Pucklerów.
W roku 1589 rozpoczęła się renesansowa przebudowa zamku prowadzona przez dwóch architektów: Jakuba Westphala oraz Jana Czerrema. Zwieńczeniem prac budowlanych było wzniesienie kaplicy pałacowej w roku 1619. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej założenie znów zostało przebudowane tym razem w duchu manierystyczno-barokowym. Powstało kompleks trzech skrzydeł i ciągu otwartych krużganków od południowego-wschodu. Wiek XVIII i XIX przyniósł kolejne przebudowy, które zatarły pierwotną koncepcję założenia.
Na miejscu otwartych krużganków stanęło niskie skrzydło zamykające wewnętrzny dziedziniec. Do najstarszej części budowli należała prostokątna, bez przyporowa wieża o prawdopodobnej funkcji mieszkalnej wymiarów 4,75/9,0 m. Wieża ta została w krótkim czasie została zastąpiona znacznie potężniejszą (11,0/12,3 m) również o funkcji mieszkalnej i otoczonej fosą. Później założenie zyskało mury obwodowe tworzące wewnętrzny dziedziniec (33,7/40,5 m) oraz skrzydło mieszkalne południowo-zachodnie.
W początku XV wieku regularne założenie powierzchni 1700 m2 zabudowane było już głównym, trzykondygnacyjnym domem zamkowym we wschodniej części muru południowo-zachodniego. Dom posiadał na każdej kondygnacji cztery izby. Naroże wschodniej założenia zajęte było przez kaplicę, reszta zbudowań była drewniana. Dwa pozostałe skrzydła wraz z kaplicą i wieżą bramną powstały w okresie późniejszym. Dominantę wysokościową stanowią cztery wieże schodowe i wieża bramna. Rycina z 1734 roku przedstawia obiekt poprzedzony dodatkowym dziedzińcem w otoczeniu ogrodów.

Opis

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do 1945, był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.
Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący.
W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film Jasminum, który miał premierę w 2006. Rolę klasztoru na potrzeby filmu spełnił zamek .Rolę miasteczka zagrał Głogówek . W tym samym roku właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego.
Obecnie właścicielem zamku jest Łódzka firma z grupy A&A, która odkupiła zamek od włoskiego arystokraty.

Park

Park. A właściwie ogród dendrologiczny w Lipnie powstał w 1783 roku z inicjatywy rezydującego na zamku w pobliskim Niemodlinie Jana Nepomucena Karola Praschmy. Jest najstarszym arboretum w Polsce a wiele drzew ma ponad 200 lat. Rozwojowi ok. 100 egzotycznych gatunków z Ameryki Północnej, Azji i Europy Południowej sprzyjał fakt, że Lipno jest najcieplejszym miejscem na Opolszczyźnie, a założenie ogrodu na zalesionym terenie chroniło te egzotyczne rośliny, Park można zwiedzać nieodpłatnie, o każdej porze roku.

Inne

Oficyna i stajnia, nr rej.: 848/64 z 8.05.1964
Budynek bramy, nr rej.: 849/64 z 8.05.1964
Most zamkowy, nr rej.: 850/64 z 8.05.1964
Mur z bastejką, nr rej.: 852/64 z 8.05.1964
Zdjęcie strumyka parkowego w Lipnie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Beata Michalska8 lat i 7 miesięcy temu
Zamek jest udostępniony do zwiedzania w soboty i niedziele w godzinach 12 i 13 wraz z przewodnikiem.
www.niemodlinzamek.pl
Krystyna Wagnerowska8 lat i 6 miesięcy temu
Te kolorowe szyby w oknach to oryginał?-Jak na XIII wiek to obiekt w dobrym stanie-zobaczymy jak będzie wyglądał po przywróceniu do stanu dawnej świetności.
adrian majsterek8 lat i miesiąc temu
Pierwszy raz jak odwiedziłem ten klejnot Opolski to ogarnął mnie podziw, zauroczenie, smutek oraz nadzieja. niewiarygodne dla mnie było to że nigdy o nim nie słyszałem, lubię zabytki i często podróżuje, byłem w Mosznej, w Malborku, Czocha ora wielu innych znanych Zamków. Zamek Książęcy Niemodlin jest równie warty zwiedzenia tak jak i uwagi publiki i Polski. W murach tego Zamku jest zamrożona 800 letnia historia Polski, i z tego względu uważam że każdy szanujący się Polak powinien zwiedzić to miejsce.
GREGORIUS ...3 lata i 5 miesięcy temu
Zamek w Niemodlinie stal sobie przez cale lata pusty i opuszczony i uzalal sie zapewne nad swoim losem az do czasu gdy w roku 2006 posluzyl Janowi Kolskiemu jako tlo nastrojowej albo nawet wprost uduchowionej opowiesci „Jasminum“. Mnie rowniez zachcialo sie odwiedzic sciezki „brata Zdrowko“ ale niestety jeszcze prawie 10 lat po premierze zamek byl zamkniety i za kazdym razem bedac na Opolszczyznie calowalem przykladnie klamke zamkowa... Od 5 lat powolutku podnosi sie z dosc surowego i oplakanego stanu..ukazujac swe wnetrza…Przypomina mi troche zamek w Witostowicach, gdzie bylemw tym roku, a ktory nadal jest zamkniety a szkoda..bo posiada spory potencjal…
Marek Kujawa3 lata i 2 miesiące temu
Witamy "na pokładzie" Panie Zbigniewie! Serdecznie pozdrawiam!