Skatalogowanych zabytków: 11167
Zarejestruj się
Miniatura Moszna
M. E. Wojciechowscy
Miniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura MosznaMiniatura Moszna

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4403, 17.7679

Moszna

Moschen

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Strzeleczki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w., nr rej.: 681/63 z 24.06.196

Stan obecny

Sanatorium - specjalistyczny szpital / Centrum Terapii Nerwic /
www.moszna-zamek.pl -
Obecnie CTN jest samodzielnym, publicznym zakładem opieki zdrowotnej, specjalistycznym szpitalem przeznaczonym do leczenia zaburzeń nerwicowych i depresyjnych metodami psychoterapeutycznymi.
CTN mieści się teraz w nowo wybudowanym kompleksie szpitalnym ,w parku, jest tam osobny dojazd. W zamku znajduje się hotel , wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem.

Historia

Pałac, w miejscu prawie doszczętnie spalonego w 1896 roku, barokowego pałacu. W tym samym roku odbudowano go w pierwotnym kształcie dla F.H. von Thiele-Wincklera. Przed 1900 powstała okazała część wschodnia, a w latach 1912-1914 dobudowano skrzydło zachodnie.

Opis

Budowla eklektyczna, wzniesiona na rzucie nieregularnej litery U. Składa się z trzech części: neobarokowego budynku głównego na planie prostokąta z wydatnym ryzalitem i dwóch pseudo średniowiecznych skrzydeł. Część środkowa to odbudowany dawny barokowy dwór. Pod zwieńczonym 99 wieżyczkami dachem kryje się 365 pomieszczeń, m.in. biblioteka i kaplica (służąca okazjonalnie jako świetna akustycznie sala koncertowa).

Park

Parku krajobrazowy z cmentarzykiem z grobowcami byłych właścicieli.

Inne

Oficyna.
Na pocz. XX w. w pałacowym ogrodzie odkryto fragmenty piwnic, które legendy identyfikują z rzekomym zamkiem templariuszy i podziemiami łączącymi go z warownią w Chrzelicach.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 8 miesięcy temu
MOSZNA to najpieknieszy palac-zamek w Polsce ( wg mnie i innych ) .
obiekt z 99 wiezami i 365 pokoi .
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 8 miesięcy temu
piekna galeria zdjec z Mosznej
obecnie palac- zamek w Mosznej to hotel irestauracja w prywatnych rekach - dobrze i zle, .

Sanatorium zostalo przeniesione do nowo wybudowanego budynku