Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Mikolin
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura MikolinMiniatura MikolinMiniatura MikolinMiniatura MikolinMiniatura MikolinMiniatura Mikolin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Mikolin

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lewin Brzeski
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XVIII, XIX/XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 178/55 z 15.10.1955 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 126/85 z 4.06.1985

Stan obecny

Obecnie cały teren znajduje się w rękach prywatnych. Przez większą część roku starszy, sympatyczny pan, pasjonat zabytków Opolszczyzny poświęca swój czas i skromne dochody na remont tej zabytkowej posesji. Chętnie też przyjmuje turystów odwiedzających nadodrzańskie tereny.

Historia

Dwór zbudowany w 1771 roku dla Jana Fryderyka von Sauera. - W XIX w. był w posiadaniu rodziny Lanckorońskich.
W pobliżu stoi czworak, dawna stajnia i budynki gospodarcze. Jest też bardzo zrujnowana kaplica grobowa rodziny Sauerów, właścicieli Mikolina w XVIII wieku. Szczęśliwie uratowane i zachowane epitafium z tej kaplicy można zobaczyć w Skorogoszczy na terenie kościelnym, przed murem okalającym świątynię.

Opis

Budynek rokokowy złożony z dwóch części o analogicznym układzie, rozdzielonych kaplicą. Murowany, parterowy z facjatą. W większości pomieszczeń zachowała się rokokowa dekoracja stiukowa, złożona z elementów geometrycznych, ornamentów rocaille, wstęg, wici roślinnej i kwiatów. W pomieszczeniu w narożniku południowo- zachodnim boazeria ozdobiona płycinami. W kilku pokojach zachowane oryginalne parkiety oraz stolarka drzwiowa z okresu budowy. Na zewnątrz przed elewacją frontową taras ze schodami kamiennymi, rozszerzającymi się półkoliście. Elewacja frontowa z portalem zamkniętym łukiem koszowym, ponad nim kartusz herbowy z datą 1771.

Park

Za dworem rosną jeszcze drzewa, będące resztką zabytkowego parku krajobrazowego.

Inne

W części zachodniej dziedziniec reprezentacyjny z dworem na osi oraz czworakiem gospodarczym ze stodołą na osi i budynkami kuźni oraz obory po bokach. Kaplica rokokowa, murowana, z dachem siodłowym krytym dachówką. Drzwi rokokowe o dekoracji płycinowej z muszlą.
Oficyna, nr rej.: 179/55 z 15.10.1955

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.