Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Łosiów

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lewin Brzeski
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Doświadczalny Ośrodek Rolniczy .W pałacu funkcjonuje restauracja , organizuje przyjęcia okolicznościowe ,pałac i otoczenie zadbane.

Historia

Ten okazały obiekt architektoniczny jest upasowany w zachodniej części wsi, na terenie dóbr ziemskich , będących dawniej (od ok.1207r) siedzibą komandorii joanitów.Po sekularyzacji zakonu, w 1810 r. posiadaczem owej majętności został Ludwig Yorg von Watengurg. Po jego przeprowadzce do Oleśnicy Małej ,w 1845 r. staje się własnością Jana Gotfryda Biegiera z Lewina Brzeskiego, któremu to podobno przypisuje się wzniesienie wpisanego domostwa.
Jako kolejna nabyła go rodzina Moll z Brzegu (w 1886 r.) właściciele brzeskiej garbarni i rezydowała tam do końca II wojny światowej. Niewykluczone, iż to właśnie jej zawdzięcza się postawienie owego reprezyntacynego gmachu, choć równie dobrze w grę może wchodzić po prostu gruntowna przebudowa konstrukcji mieszkalnej z II połowy XIX wieku.
M. Helwig, autor przewodnika po Ziemi Brzeskiej pisze, że......na górce stoi ładny pałacyk z XIZ/XX w. z jońską kolumnadą......natomiast przewodnik wydany w 1910 r. podaje jedynie, że w Łosiowie jest piękny park.
Rozczłonkowaną, dwuskrzydłową bryłę budynku, zwieńczoną wieżą, cechuje późny historyzm. W detalach ozdobnych elewacji i wnętrz można się dopatrzyć form barokowo-klasycystycznych.

Park

Informacje na temat otaczajacego pałacu parku, wpisanego do rejestru zabytków można znaleźć już we wspomnianym przewodniku z 1910 r.,nadmieniającym, iż w trakcie pieszej wędrówki z Brzegu: .......przechodzimy obok pięknego parku z zamkiem i sztucznymi ruinami.....Te ostatnie przetrwały we fragmentach do dziś w północno-zachodniej części ogrodowewgo kopleksu.

Informacja ta potwierda fakt, że w otoczeniu zamkowego gmachu istniał wtenczas drzewostan, który w dużej mierze zachował się do dnia dzisiejszego. Można przypuszczać, iż założenie ogrodu wynikałó z inicjatywy joannitów, wnioskując po wieku wielu botanicznych okazów parkowych drzew. Wiele z nich to egzotyczne gatunki. Niektóre to pomniki przyrody ożywionej.

Inne

Opisy pałacu i parku pochodzą z informacji zawartej na tablicy przed pałacem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.