Skatalogowanych zabytków: 11431
Zarejestruj się
Miniatura Łosiów
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura ŁosiówMiniatura Łosiów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łosiów
Zdjęcie Joanna Kwoka

Łosiów

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lewin Brzeski
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Doświadczalny Ośrodek Rolniczy .W pałacu funkcjonuje restauracja , organizuje przyjęcia okolicznościowe ,pałac i otoczenie zadbane.

Historia

Ten okazały obiekt architektoniczny jest upasowany w zachodniej części wsi, na terenie dóbr ziemskich , będących dawniej (od ok.1207r) siedzibą komandorii joanitów.Po sekularyzacji zakonu, w 1810 r. posiadaczem owej majętności został Ludwig Yorg von Watengurg. Po jego przeprowadzce do Oleśnicy Małej ,w 1845 r. staje się własnością Jana Gotfryda Biegiera z Lewina Brzeskiego, któremu to podobno przypisuje się wzniesienie wpisanego domostwa.
Jako kolejna nabyła go rodzina Moll z Brzegu (w 1886 r.) właściciele brzeskiej garbarni i rezydowała tam do końca II wojny światowej. Niewykluczone, iż to właśnie jej zawdzięcza się postawienie owego reprezyntacynego gmachu, choć równie dobrze w grę może wchodzić po prostu gruntowna przebudowa konstrukcji mieszkalnej z II połowy XIX wieku.
M. Helwig, autor przewodnika po Ziemi Brzeskiej pisze, że......na górce stoi ładny pałacyk z XIZ/XX w. z jońską kolumnadą......natomiast przewodnik wydany w 1910 r. podaje jedynie, że w Łosiowie jest piękny park.
Rozczłonkowaną, dwuskrzydłową bryłę budynku, zwieńczoną wieżą, cechuje późny historyzm. W detalach ozdobnych elewacji i wnętrz można się dopatrzyć form barokowo-klasycystycznych.

Park

Informacje na temat otaczajacego pałacu parku, wpisanego do rejestru zabytków można znaleźć już we wspomnianym przewodniku z 1910 r.,nadmieniającym, iż w trakcie pieszej wędrówki z Brzegu: .......przechodzimy obok pięknego parku z zamkiem i sztucznymi ruinami.....Te ostatnie przetrwały we fragmentach do dziś w północno-zachodniej części ogrodowewgo kopleksu.

Informacja ta potwierda fakt, że w otoczeniu zamkowego gmachu istniał wtenczas drzewostan, który w dużej mierze zachował się do dnia dzisiejszego. Można przypuszczać, iż założenie ogrodu wynikałó z inicjatywy joannitów, wnioskując po wieku wielu botanicznych okazów parkowych drzew. Wiele z nich to egzotyczne gatunki. Niektóre to pomniki przyrody ożywionej.

Inne

Opisy pałacu i parku pochodzą z informacji zawartej na tablicy przed pałacem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.