Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Krzywiczyny
2006, zdjęcie Damian Marcińczak
Miniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura KrzywiczynyMiniatura Krzywiczyny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzywiczyny
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0678, 18.0489

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Damian MarcińczakSławomir MilejskiJerzy MrozekGREGORIUS ...

Krzywiczyny

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Wołczyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z końca XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 816/64 z 16.04.1964
Park:nr rej.: 17/77 z 22.02.1977

Stan obecny

Przerwano remont z niewiadomych przyczyn ,dostępny park i budynek.

Historia

Pałac w Krzywiczynach wzniesiono w 1780 roku, kiedy cała wieś była własnością Jana Henryka Gotfryda von Nostitza und Jaenckendorf. Do końca II wojny światowej majątek w Krzywiczynach należał do rodziny Watzdorf, która z początkiem 1945 roku musiała uciekać ze Śląska przed nadchodzącą Armią Czerwoną. W czasach PRL posiadłość została upaństwowiona i działał w niej lokalny PGR. Ostatni remont pałacu przeprowadzono pod koniec lat osiemdziesiątych. Później nieruchomość trafiła w ręce prywatne. Rozpoczęto renowację – wymieniono i zabezpieczono m.in. dach, a w roku 2012 zbudowano nowe ogrodzenie z granitu.

Opis

Budynek klasycystyczny. Dwupiętrowy budynek pałacu, murowany, wzniesiono na planie prostokąta, dach czterospadowy. Fasada (elewacja zach.) jest piętnastoosiowa, z centralnie umieszczonym trzyosiowym pozornym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym spłaszczonym naczółkiem. W przyziemiu ryzalitu znajduje się boniowany portal z kluczem w obramieniu. Elewacja od strony ogrodu powtarza układ fasady. Ściany zachowały podziały ramowe, wykonane za pomocą pilastrów i profilowanego gzymsu koronującego. Otwory okienne ujęto profilowanymi prostokątnymi obramieniami, a w elewacji ogrodowej ponad otworami okiennymi parteru znajdują się nadokienniki półkoliste, trójkątne i faliste. W fasadzie i elewacjach bocznych obu kondygnacji przestrzenie pomiędzy oknami ozdobiono płycinami z wyciętymi narożnikami.

Park

Park o powierzchni ponad 3,7 hektara. Powstał razem z budynkiem (pod koniec XVIII wieku). W parku: dęby, klony, graby, lipy. Do roślin obcych należą iglaste: cyprysiki Lawsona, żywotniki olbrzymie. Do tej pory zachowała się również w formie zabytkowej, aleja klonowa oraz najstarsze drzewa parku - dwa dęby, które mają ok 250 lat. Z otaczającym pałac parkiem sąsiadują zabudowania gospodarcze i czworaki.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony : fotopolska.eu dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.