Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krasna Góra
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna GóraMiniatura Krasna Góra

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krasna Góra
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJoanna Kwoka

Krasna Góra

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Niemodlin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 1013/65 z 8.05.1965
Park:nr rej.: 98/84 z 2.02.1984

Stan obecny

Dwór w dobrym stanie, w dalszym ciągu mieszkalny wielorodzinny.

Historia

Wieś w gminie Niemodlin, położona na Równinie Niemodlińskiej, nad Nysą Kłodzką. Wzmiankowana w 1320 r., pod k. XIV w. istniał tu kościół, zniszczony w czasie wojny 30-letniej. Na pocz. XVII w. własność Gellhornów, później Donatów. W XIX w. istniały tu: cegielnia, browar, gorzelnia, kopalnia torfu, hodowla owiec i plantacja morwy. W 1863 r. wieś kupił hr. Schaffgotsch. Na północny wschód od wsi, 100 m od leśnej drogi, w lesie na wzniesieniu, stoją sztuczne ruiny zamku „Jastrzębia Skała” .Zostały one zbudowane przez właścicieli pałacu w Kopicach. Usytuowane w pobliżu krawędzi wzniesienia posiadały taras widokowy, który umożliwiał podziwianie panoramy,- obejmującej zarówno pobliskie Kopice, jak i pasmo Sudetów - od Jesennika po wzgórza strzelińskie. Najdalszym widocznym szczytem jest Ślęża, chociaż przy dużej przejrzystości powietrza bywają widoczne również Karkonosze. Obecnie panoramę z tarasu widokowego mocno ograniczają korony rosnących niżej drzew.

Opis

Budynek barokowy.
Dwór z 1. poł. XVIII w., przebudowany w poł. XIX w. Obok folwark i spichlerz dworski z XVIII/XIX w. Dwór był niegdyś siedzibą Sądu Okręgowego.

Park

Wokół park krajobrazowy ze stawem. Park z XIX w.

Inne

Opisy pochodzą ze strony :http://www.naszlaku.com/krasna-gora#more-5813
Zdjęcie archiwalne: dolny-slask.org.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.