Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krapkowice
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura KrapkowiceMiniatura Krapkowice

Krapkowice

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Krapkowice
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 324/51 z 8.02.1951

Stan obecny

Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich.
www.zamek.krapkowice.pl

Historia

Zamek rodów Redernów i Haugwitzów

Przyjmuje się, że zamek istniał już w XIII w., przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w roku 1275 przez księcia opolskiego Władysława. W 1532 r. po śmierci Jana II Dobrego zamek otrzymał margrabia Jerzy Hohenzollern, a około roku 1553 przeszedł w zarządzanie królowej węgierskiej Izabeli. Od 1582 r. miasto i zamek w jest w posiadaniu hrabiego Jana Joachima von Redern z Rozkochowa. Redernowie na miejscu starej, średniowiecznej budowli wznieśli rezydencję, zbudowaną na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Budowę zakończono w 1678 roku, upamiętniając tę datę na bramie zamkowej.
Zamek posiadał wysoki parter i dwa piętra oraz zwierciadlaną letnią salę jadalną. Dziedziniec otaczały spacerowe, arkadowe krużganki, które prowadziły do winnicy. Obok zamku zbudowano oranżerię z oszklonymi ścianami, połączoną z cieplarnią, ogrodem i parkiem. Za panowania hrabiów Rederów zamek przeżywał okres swej największej świetności.
W 1722 r. w wyniku pożaru spłonęło niemal całe miasto. Ogień strawił wiele domów, kościół i zamek. Zniszczoną rezydencję odbudowano, ale obniżono o jedno piętro.
W roku 1759 umarł ostatni męski potomek rodu von Redern hrabia Henryk Adolf. Wdowa po nim Renata sprzedała w roku 1765 majątek hrabiemu Karolowi Wilhelmowi von Haugwitz. Ponieważ nowi właściciele wybrali na rodową siedzibę pobliski Rogów Opolski, krapkowicki zamek zaczął podupadać. Przez jakiś czas w zamkowych salach była manufaktura sukna i stały warsztaty tkackie. W 1806 roku utworzono w nim szpital polowy dla oblegających Koźle Francuzów i Bawarczyków. Wówczas to komnaty zamkowe zostały zdewastowane, porozbijano wyposażenie ich wnętrz i zniszczono bogatą bibliotekę. W latach 1834-1845 w części pomieszczeń funkcjonowała szkoła. Wspomina się także o działaniu loży masońskiej.
W 1888 r. hrabia Henryk Kurt von Haugwitz odbudował zamek krapkowicki i przeniósł do niego swą siedzibę. W okresie międzywojennym urządzono tu ponownie szkołę.
W czasie II wojny światowej zamek został poważnie zniszczony i całkowicie pozbawiony dachu. Zamek pozostał w rękach Haugwitzów do 1945 roku. Po wojnie został odrestaurowany i od 1947 roku mieści się w nim szkoła.

Opis

Zamek późnorenesansowy w kształcie czworoboku.
Po licznych remontach i adaptacjach zamek stracił swój stylowy wygląd. Na piętrze zamurowano arkady, wstawiono okna, przekształcając dotychczasowe krużganki w korytarz. Na dziedzińcu zamku zachowała się 30-40 metrowa studnia powstała najprawdopodobniej jeszcze w okresie średniowiecza. Ściany studni zostały ułożone z kamienia.
We wnętrzach zachowały się dwa barokowe kinkiety w postaci aniołów, kilka pieców kaflowych, oraz dębowa boazeria z pomieszczeniami kredensowymi w sali jadalnej.
Wjazd na dziedziniec prowadzi przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu przebijającego masyw budynku zamkowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.