Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Warta Bolesławiecka
2010, zdjęcie Damian Marcińczak
Miniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta BolesławieckaMiniatura Warta Bolesławiecka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Warta Bolesławiecka
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Damian MarcińczakBogdan AdlerAndrzej SzymańskiGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Warta Bolesławiecka

Alt Warthau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:bolesławiecki
Gmina:Warta Bolesławiecka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac z łącznikiem (brama), nr rej.: 253 z 23.04.1951 oraz 455 z 3.06.1957
Park:nr rej.: 510/L z 13.05.1977

Stan obecny

Postępujące prace renowacyjne. Otoczenie zagospodarowane, park uporządkowany

Historia

Dwór renesansowy a następnie pałac w Warcie Bolesławieckiej został wybudowany dla Hansa von Zedlitz w 1540 r. Budowniczym był, być może, znany mistrz łużycki Wendel Rosskopf. Dwór był rozbudowywany w 1613 r. i w XVIII w. (barokizacja, otoczenie fosą z mostem), a w 1899 r. poddany restauracji która zniszczyła niestety szereg autentycznych detali.. Pozostały ozdobne, renesansowe szczyty, portale i pozostałości dekoracji sgraffitowej (zarówno XVI-wiecznej, jak i jej XIX-wiecznej repliki). Interesujące są także zabudowania gospodarcze z XVII-XIX w. i duży park krajobrazowy z pięknym stawem, aleją dębową i starymi grabami (pomniki przyrody). Dwór znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w zach. części wsi.

Opis

Budynek renesansowy. Jest bardzo cennym przykładem jednorodnego kompleksu mieszkalno-folwarcznego. Jest to dwukondygnacyjna, dwuskrzydłowa budowla, założona na rzucie podkowy. Wewnątrz obiektu znajduje się zdobiony renesansowy portal z zachowanym w dobrym stanie z napisem informującym o czasie powstania dworu a także konfesji właściciela Hansa von Zedlitz.

Park

Dwór otacza park zorganizowany w stylu angielskim. W parku starodrzew dębów, grabów , tulipanowce, kasztany jadalne . Całość otoczona jest fosą z wodą, przez którą prowadzi kamienny most z XVIII w.

Inne

2 oficyny pałacowe, XVI, nr rej.: 2010 z 3.06.1972

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Amadeusz Majtka4 lata i miesiąc temu
Obecny właściciel to Produkcja Warzyw Kuduk Spółka z o.o
GREGORIUS ...4 miesiące temu
Pan Stanislaw...wlasciciel calego folwarku od roku 2006...odbudowal caly kompleks zakladajac w nim do dzis prosperujace gospodarstwo rolne. Wczesniej obiekt byl wlasnoscia PGR-u, a po jego upadku w roku 1989 obiekt zaczal podupadac i niszczec...