Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Kochłowice
Zdjęcie Napoleon 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0786, 18.1777

Kochłowice

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Byczyna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 28/78 z 5.03.1978

Stan obecny

Wielorodzinny budynek mieszkalny.

Historia

Pierwsze informacje o majątku Kochłowice pochodzą z roku 1404. Właścicielem był wtedy Dziczko Beczka. W następnych wiekach wieś często zmieniała swych właścicieli. Pod sam koniec XIX w. dobra zakupiła rodzina von Jordanów. Dla nich też powstał około 1923 r. do dziś istniejący pałac. Przypuszcza się, że budowla wzniesiona została na fundamentach starszego pałacu lub dworu. Od 1937 do 1945 r. właścicielem posiadłości był Franz von Aulock. Po drugiej wojnie światowej dawny folwark przekształcono w PGR, a w pałacu urządzono jego siedzibę. Obecnie dawna rezydencja służy jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Pałac dostępny jest z zewnątrz.

Opis

Neobarokowy pałac z 1923r. wybudowany na fundamentach starszej budowli. Budynek murowany, otynkowany, osadzony na planie prostokąta. Pałac posiada piętro oraz podpiwniczenie. Całość nakryta jest mansardowym dachem z lukarnami. Elewacja frontowa jest jedenastoosiowa. Znajduje się na niej asymetrycznie umieszczony, trójosiowy ryzalit, w którym umieszczone jest wejście główne. Ryzalit przykryty jest neorenesansowym szczytem. Dziesięcioosiową fasadę ogrodową zdobi identyczny ryzalit, który poprzedzony jest gankiem wspartym na filarach. Od strony ogrodowej widoczna jest również niewielka przybudówka. Elewacje są skromnie zdobione, wzbogacone jedynie o gzymsy oraz prostokątne obramowania okienne. Wnętrza są niedostępne do zwiedzania.

Park

Średniej wielkości park krajobrazowy założony na początku XIX w. Całość założenia ma zróżnicowaną kompozycję. Wiek najstarszych drzewa sięgają 180 lat. Przeważają w parku drzewa liściaste.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.