Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Karłowice
2020 rzeka Stobrawa w parku, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura Karłowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Karłowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Karłowice

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Popielów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamku, 1 poł. XIV, XVI-XX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 685/63 z 16.10.1963
Park:nr rej.: 54/81 z 9.06.1981

Stan obecny

W rękach prywatnych. Odnawiany.

Historia

Obecnie pozostałości zamku wraz z jego dominanta w postaci cylindrycznej wieży są wtopione w zachowane założenie pałacowe. Założenie wznosi się na nasypie wśród nizinnego terenu, przy brzegu rzeki Stobrawy, otoczony jeszcze mokrą fosą. Zamek nie został dobrze przebadany i z tego powodu wiedza na temat jego historii i architektury nie jest do końca znana. Zamek został wybudowany około końca I połowy XIV wieku z inicjatywy rycerskiej rodziny Tschammerów. W latach późniejszych wielokrotnie zmieniał właścicieli: należał do wielu rodów śląskich by w końcu w roku 1565 zostać zakupionym przez książąt brzeskich. W czasach nowożytnych w miejscu założenia zamkowego powstała rezydencja pałacowa. Dwa domy powstały w XVII wieku a trzeci w XIX wieku.

Opis

Pierwotny średniowieczny zamek mógł być posadowiony na planie nieregularnego czworoboku. Założenie otoczone było murami obwodowymi, zachowanymi z trzech stron do znacznej wysokości. W skrzydle południowo wschodnim umieszczono cylindryczną wieżę, wysuniętą z lica muru. Przy wieży ulokowaną bramę, później przebudowaną w budynek bramny. Wieża była nadbudowywana w XVI i XIX wieku i w takiej formie zachowała się do dziś. Główny dom zamkowy umieszczony był przy kurtynie północno zachodniej. Na przełomie XVII i XVIII wieku został on rozebrany a na jego miejscu w roku 1715 wybudowano budynek z kaplicą. Dziś na osi wjazdu wznosi się budynek z XVI wieku. W XVII wieku zbudowano nowy budynek na rzucie litery L umieszczony na zewnątrz wschodniego narożnika założenia. W XIX wieku budynek ten został wydłużony w stronę północną. Założenie pałacowe ukształtowano w ten sposób jako czworobok zamykający niewielki dziedziniec.

Park

W parku starodrzew, wyraźnie widać dawną fosę wkoło zamku i dawny kanał doprowadzający wodę do młyna. W pobliżu przepływa rzeka Stobrawa.

Inne

Kaplica zamkowa, ob. kościół ewangelicki p.w. św. Michała Archanioła, 1715,
nr rej.: 685/63 z 16.10.1963

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.