Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Warmątowice Sienkiewiczowskie
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice Sienkiewiczowskie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Warmątowice Sienkiewiczowskie
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthBogdan AdlerMarek KujawaKonrad HostyńskiJoanna Kwoka

Warmątowice Sienkiewiczowskie

Eichholz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:legnicki
Gmina:Krotoszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 713 z 31.07.1960
Park:nr rej.: 455/L z 22.09.1976

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt wynajmowany jest na imprezy środowiskowe, wesela i śluby.

Historia

Pałac z 2. poł. XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1217 r., kiedy to biskup wrocławski Lorenz wymienia ją jako Warmuntovici. Dwór obronny istniał we wsi już w XV w. Była to dawna twierdza graniczna Księstwa Legnickiego. Została nadana miejscowemu rodowi rycerskiemu von Zedlitzów. W 1602 r. dla Wenzeslausa von Zedlitz. Rozbudowany został w latach 1748-1762, wówczas też nadano nowy wystrój wnętrzom pałacu. Majątek od 1812 r. należał do rodu Olszewskich wywodzącego się z Podlasia. Wieś słynie z bitwy, która odbyła się tu, nad rzeczką Kaczawą w 1813 r. Połączone wojska prusko-rosyjskie pokonały francuską armię pod dowództwem Mac Donalda. Na pamiątkę tej bitwy co roku we wsi odbywają się inscenizacje historyczne. W 1859 r. urodził się Alfred von Olszewski. Nie znał on jęz. polskiego, dlatego sporządził testament, w którym obligował swego niepełnosprawnego syna do złożenia egzaminów z jęz. polskiego i historii. W innym wypadku dobra miała odziedziczyć żona Gabriela, a po jej śmierci Henryk Sienkiewicz. Ten jednak zrezygnował z majątku, o czym informował w specjalnym liście. Ciekawostką jest fakt ukrycia w pałacu cennego numizmatycznego zbioru, zatopionego w fosie na pocz. lutego 1945 r. w obawie przed nadciągającymi wojskami radzieckimi. Po wojnie prowadzono poszukiwania, jednak zbiór nie został odnaleziony. Pałac do lat 60. służył jako mieszkania. Później opuszczony popadał w ruinę. W 1995 r. zostal wyremontowany przez nowych właścicieli, Jadwigę i Jarosława Rabkowskich.

Opis

Budynek renesansowy dwukondygnacjowy, podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta z mieszkalnym poddaszem. Nakryty dachem naczółkowym z dwoma dodatkowymi szczytami - szczyt w fasadzie z wieżą. Przed fasadą znajduje się duży taras, od strony północnej natomiast mniejszy, oba połączone ze sobą, otoczone kamienną balustradą. Wejście główne prowadzi przez kamienny most, taras i barokowy portal z piaskowca, podwójny kartusz herbowy, pochodzący z XVIII w.

Park

Park z XVIII w. o powierzchni 19,03 ha, w XIX w. przekształcony na krajobrazowy w stylu angielskim. Kręte aleje, strumyk, także wyspa. Zrujnowany pawilon ogrodowy. W parku zamieszkują zwierzęta, jelenie i ptactwo wodne.

Inne

Pawilon ogrodowy z poł. XVIII w., nr rej.: 934 z 5.09.1961
Zespół folwarczny, nr rej.: 954/L z 24.05.1991:
- lamus, z drugiej połowy XVIII w.
- budynek mieszkalny z drugiej połowy XVIII w.
- dwie stodoły, z XIX w.
- stajnia, z XIX w.
- obora, z XIX w.
- budynek gospodarczy, z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.