Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Warmątowice Sienkiewiczowskie
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice SienkiewiczowskieMiniatura Warmątowice Sienkiewiczowskie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.1315, 16.1314

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthBogdan AdlerMarek KujawaKonrad Hostyński

Warmątowice Sienkiewiczowskie

Eichholz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:legnicki
Gmina:Krotoszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 713 z 31.07.1960
Park:nr rej.: 455/L z 22.09.1976

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt wynajmowany jest na imprezy środowiskowe, wesela i śluby.

Historia

Pałac z 2. poł. XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1217 r., kiedy to biskup wrocławski Lorenz wymienia ją jako Warmuntovici. Dwór obronny istniał we wsi już w XV w. Była to dawna twierdza graniczna Księstwa Legnickiego. Została nadana miejscowemu rodowi rycerskiemu von Zedlitzów. W 1602 r. dla Wenzeslausa von Zedlitz. Rozbudowany został w latach 1748-1762, wówczas też nadano nowy wystrój wnętrzom pałacu. Majątek od 1812 r. należał do rodu Olszewskich wywodzącego się z Podlasia. Wieś słynie z bitwy, która odbyła się tu, nad rzeczką Kaczawą w 1813 r. Połączone wojska prusko-rosyjskie pokonały francuską armię pod dowództwem Mac Donalda. Na pamiątkę tej bitwy co roku we wsi odbywają się inscenizacje historyczne. W 1859 r. urodził się Alfred von Olszewski. Nie znał on jęz. polskiego, dlatego sporządził testament, w którym obligował swego niepełnosprawnego syna do złożenia egzaminów z jęz. polskiego i historii. W innym wypadku dobra miała odziedziczyć żona Gabriela, a po jej śmierci Henryk Sienkiewicz. Ten jednak zrezygnował z majątku, o czym informował w specjalnym liście. Ciekawostką jest fakt ukrycia w pałacu cennego numizmatycznego zbioru, zatopionego w fosie na pocz. lutego 1945 r. w obawie przed nadciągającymi wojskami radzieckimi. Po wojnie prowadzono poszukiwania, jednak zbiór nie został odnaleziony. Pałac do lat 60. służył jako mieszkania. Później opuszczony popadał w ruinę. W 1995 r. zostal wyremontowany przez nowych właścicieli, Jadwigę i Jarosława Rabkowskich.

Opis

Budynek renesansowy dwukondygnacjowy, podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta z mieszkalnym poddaszem. Nakryty dachem naczółkowym z dwoma dodatkowymi szczytami - szczyt w fasadzie z wieżą. Przed fasadą znajduje się duży taras, od strony północnej natomiast mniejszy, oba połączone ze sobą, otoczone kamienną balustradą. Wejście główne prowadzi przez kamienny most, taras i barokowy portal z piaskowca, podwójny kartusz herbowy, pochodzący z XVIII w.

Park

Park z XVIII w. o powierzchni 19,03 ha, w XIX w. przekształcony na krajobrazowy w stylu angielskim. Kręte aleje, strumyk, także wyspa. Zrujnowany pawilon ogrodowy. W parku zamieszkują zwierzęta, jelenie i ptactwo wodne.

Inne

Pawilon ogrodowy z poł. XVIII w., nr rej.: 934 z 5.09.1961
Zespół folwarczny, nr rej.: 954/L z 24.05.1991:
- lamus, z drugiej połowy XVIII w.
- budynek mieszkalny z drugiej połowy XVIII w.
- dwie stodoły, z XIX w.
- stajnia, z XIX w.
- obora, z XIX w.
- budynek gospodarczy, z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.