Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Kadłub
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura KadłubMiniatura KadłubMiniatura KadłubMiniatura Kadłub

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kadłub
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):50.6101, 18.2653

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Kadłub

Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1045/65 z 2.06.1965

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Budynek dostępny z zewnątrz.

Historia

Wieś Kadłub po raz pierwszy wymieniona została w dokumencie z 1429 roku. Dokument ten mówił o sprzedaży Kadłuba przez rodzinę von Gorzkow rodzinie von Gaschowitz. W późniejszych wiekach majątek często zmieniał właścicieli. Ostatnimi posiadaczami Kadłuba od 1830 do 1945 roku była rodzina von Strachwitz. Dokument opisujący majątek z roku 1845 mówi o istnieniu zamku myśliwskiego. Dziś istniejący dwór nie jest najprawdopodobniej tożsamy z tamtą budowlą. Przypuszczać można, że wybudowany został w 2 połowie XIX w. Obecnie dwór służy wychowankom Domu Pomocy Społecznej, jako ośrodek rehabilitacyjny.

Opis

Bezstylowy dwór pochodzący z 2 poł. XIX w. Budynek wybudowany jest na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, murowany z cegły i otynkowany. Dwór przykrywa dach mansardowy z naczółkami. Całość pokryty jest dachówką. W mansardzie znajduje się piętro użytkowe. Niewielki ganek znajdujący się na elewacji frontowej umiejscowiony jest asymetrycznie. Elewacje nie zawierają żadnych zdobień. Liczne okna o różnych kształtach znajdujące się w elewacjach są ewidentnie współczesną przeróbką. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z osiowo położoną sienią. Wnętrza dworu zatraciły cechy stylowe, jedynym śladem dawnego wystroju są sklepienia kolebkowe i kolebkowe z lunetami w piwnicach. Dawny dwór połączono z współczesnymi budynkami.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Zadbany, dużo kwiatów ,starodrzew.

Inne

Dwa czworaki z poł. XIX w. Zdjęcie archiwalne z internetu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.