Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Jędrzejów
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura JędrzejówMiniatura Jędrzejów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jędrzejów
Zdjęcie Kamil Brolik

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6622, 17.3114

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekRadosław SroczyńskiKamil Brolik

Jędrzejów

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Grodków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2264/91 z 26.03.1991
Park:nr rej.: R.41/48 z 27.08.1948 oraz 75/83 z 1.08.1983

Stan obecny

Dom Opieki Społecznej, istnieje możliwość zwiedzania parku i oglądania pałacu z zewnątrz.

Historia

Informacje źródłowe o pierwszym zamku w Jędrzejowie pochodzą z XVIII w., kiedy to osada należała do rodziny von Gilgenheim. Następnie pojawia się w dokumentach prostokątny pałac, rozbudowany w latach 1882-83 na zlecenie Harryego von Francken-Sierstorpff. Odnowiona siedziba była innowacyjna w stosunku do budowanych wówczas rezydencji śląskich. Całe założenie opiera się na połączeniu cech neogotyku angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Szczęśliwie, pałac uniknął zniszczeń wojennych. Od czasów powojennych mieści się tam Dom Pomocy Społecznej.

Opis

Pałac neogotycki z XIX w. Budynek jest murowany z kamienia i cegły, otynkowany, zbudowany na nieregularnym planie i przykryty płaskim dachem. Rozłożysta bryła składa się z korpusu w kształcie prostokąta i prostopadle ułożonego skrzydła bocznego, zakończonego okrągłą wieżą. Fasada posiada czworoboczną i czterokondygnacjową wieżę, łączącą trzykondygnacyjną część budynku, z niższą częścią, dwukondygnacyjną, mieszczącą dawną salę balową. Wieża umieszczona jest asymetrycznie na fasadzie. Główne wejście wiedzie przez wieżę, poprzedzone jest arkadowym podcieniem i strzeżone przez dwa lwy usytuowane po bokach balustrady. Wyższą wieżę pałacu zdobi herb rodu Francken-Sierstorpff. Skrzydło boczne jest dwukondygnacyjne, z wyjściem na taras w loggii. Pałac jest bogato zdobiony wieżyczkami, arkadowymi fryzami, wykuszami i oknami o ostrołukowym wykroju. Na elewacja znajdziemy również powtarzające się ryzality i loggie. Rolę gzymsu koronującego pełni krenelaż.

Park

Pałac otoczony jest dużym parkiem krajobrazowym oraz tarasami z rzeźbami i fontannami z motywami mitologicznymi.

Inne

W pobliżu budynki gospodarcze z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.