Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Jankowice Wielkie
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Jankowice WielkieMiniatura Jankowice WielkieMiniatura Jankowice Wielkie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jankowice Wielkie
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Jankowice Wielkie

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Olszanka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 990/65 z 9.05.1965

Stan obecny

W dworze obecnie znajduje się Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowo-Handlowe "JANPOL"


Historia

Wieś Jankowice Wielkie była po raz pierwszy wzmiankowana w XIV w. Początkowo należała do rodu Pogorzelów, którzy zbudowali w Jankowicach pierwszy dwór. Istniejący do dziś budynek został wybudowany przez rodzinę Mache na początku XIX w. Być może wykorzystano w czasie budowy mury starszej budowli. W latach późniejszych majątek zmieniał właścicieli. Po zakończeniu II wojny światowej zniszczoną budowlę przejęło państwo. Po wyremontowaniu budynek zagospodarowano na biura PRG-u oraz mieszkania jego pracowników. Remonty i przebudowy wykonywane w latach 70. i 90. XX w. niemal zupełnie zatarły pierwotny układ wnętrz. Obecnie dwór jest w dobrym stanie. Jest on własnością Agencji Nieruchomości Rolnych i nie jest przez nią udostępniany zwiedzającym.

Opis

Klasycystyczny dwór z pierwszej ćwierci XIX w. wybudowany prawdopodobnie z wykorzystaniem murów starszej budowli. Budynek murowany, otynkowany, częściowo podpiwniczony, zbudowany na rzucie prostokąta. Dwór jest dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem łamanym. Siedmioosiowa elewacja frontowa posiada centralnie umieszczone wejście nakryte spłaszczonym trójkątnym przyczółkiem. Elewację tylną zdobi wydatny dwukondygnacyjny ryzalit, z narożnikami zamkniętymi trójkątnym przyczółkiem. Wszystkie elewacje budynku są skromnie dekorowane, ożywione jedynie kwadrowaniem w tynku. Układ wnętrz jest dwutraktowy. Budynek posiada centralnie położoną sień i klatkę schodową. W większości pomieszczeń znajdują się nieoryginalne płaskie stropy. Jedynie w narożniku północno-zachodnim zachowane są sklepienia kolebkowe z lunetami. Wnętrza są niedostępne.

Park

Niewielki park krajobrazowy z elementami zachowanego starodrzewu.

Inne

W pobliżu zachowane i w dalszym ciągu użytkowane budynki gospodarcze (oficyna, spichrz, stodoła) dawnego folwarku, wśród których wyróżnia się obora (180 m długości), jedna z największych w województwie opolskim.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.