Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Jamy
M. E. Wojciechowscy
Miniatura JamyMiniatura JamyMiniatura Jamy

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9647, 18.3879

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...

Jamy

Województwo:opolskie
Powiat:oleski
Gmina:Gorzów Śląski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XIX, pocz. XX w, nr rej.: A-567 z 4.02.1997

Stan obecny

Własność prywatna, teren ogrodzony.

Historia

Pałac w Jamach wybudowany został pod koniec XIX w. Ostatnimi właścicielami majątku przed zakończeniem II wojny światowej była rodzina von Pratsch. W 1945r. obiekt został przekazany przez Rosjan władzom polskim. Te urządziły w nim biura PGR, następnie mieszkania oraz pomieszczenia dla pracowników gospodarstwa. W związku z brakiem remontów stan budynku z roku na rok się pogarszał, aż w końcu pałac opuszczono. Po roku 1989 rezydencję wraz z folwarkiem sprzedano osobie prywatnej. Pałac przeszedł gruntowny remont. Obecnie budowla nie jest udostępniona zwiedzającym, można ją zobaczyć jedynie z zewnątrz, z za ogrodzenia.

Opis

Neoklasycystyczny pałac z końca XIX w. Budynek dziesięcioosiowy, murowany, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta. Jest on dwukondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Elewacja frontowa budynku skierowana jest w stronę wschodnią. Główne wejście poprzedza portyk kolumnowy, podtrzymujący balkon. W narożniku budynku znajduje się trzykondygnacyjna, kwadratowa wieża, nakryta czterospadowym dachem z lukarnami. Przy jednej z krótszych elewacji znajduje się parterowa dobudówka zwieńczona tarasem. Elewacje pałacu są zdobione nadokiennikami, boniowaniem naroży oraz gzymsami.

Park

Od strony zachodniej pałac otacza niewielki park z okazami starodrzewu, w rejestrze zabytków ujęta jest także aleja dojazdowa.

Inne

W pobliżu pałacu znajdują się budynki gospodarcze dawnego folwarku, w tym spichlerz dworski z połowy XIX w.( 4.02.1997 r., nr rej.: A-567).


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.