Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Gosław
Dla Portalu PolskieZabytki Luczilla Tyjamy 2015
Miniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura GosławMiniatura Gosław

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...Jerzy Mrozek

Gosław

Goslau

Województwo:opolskie
Powiat:kluczborski
Gmina:Byczyna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 324/58 (brak decyzji w KOBiDZ)

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Gosław, wzmiankowany w 1300r, przez wieki należał do rodziny von Frankenberg. W ich rękach majątek pozostawał do końca XVII w. W 1808r. nowym właścicielem został von Garnier, choć niektóre źródła twierdzą, że Gosław mógł być ich własnością już ok. 1750r. W posiadaniu rodziny von Garnier klucz dóbr pozostał aż do 1945r. W czasie działań wojennych miejscowy dwór pełnił rolę pensjonatu dla niemieckich oficerów. Po zakończeniu II wojny światowej teren majątku został rozparcelowany między przesiedleńców ze Wschodu. W Gosławiu znajdował się tzw. Stary Dwór, który rozebrano w latach 70? XX w. Ok. 1925r. rodzina von Garnier wybudowała na fundamentach starszego budynku tzw. Nowy Dwór, który zachował się do dziś.

Opis

Neoklasycystyczny dwór z 1925r. Budowla powstała na planie prostokąta. Jest to murowany budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z poddaszem mieszkalnym. Nakryty jest dwuspadowym dachem z półszczytami i powiekami. Fasadę zdobią dwubiegowe schody prowadzące do pseudoryzalitu zwieńczonego tympanonem, mieszczącego główne wejście do dworu. Na przeciwległej elewacji, analogicznie zbudowanej, znajduje się taras, prowadzący do ogrodu. Zachowały się dekoracyjne festony oraz podział elewacji, dokonany za pomocą pilastrów i gzymsów. Część okien posiada ozdobne opaski.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...5 miesięcy temu
Dwor w Goslawiu stoi nadal opuszczony, szkoda...budynek piekny i w miare jeszcze dobrze zachowany...