Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Garbów
2016, zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Garbów

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lubsza
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Obecnie pałac w Garbowie wykorzystywany jest jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Dawną rezydencję można zobaczyć z zewnątrz.W pobliżu budynki gospodarcze dawnego folwarku, użytkowane, należą do gospodarstwa rolnego osoby prywatnej.

Historia

Dwór zapewne z przełomu XIX i XX wieku.
Wioska została założona w średniowieczu, jako osada służebna należąca do książąt brzeskich. W czasach późniejszych w Garbowie znajdował się książęcy folwark. W ksiąg adresowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku wynika, że od 1883 r. majątek w Garbowie należał do rodziny von Löbbecke. W 1905 r. właścicielem dóbr liczących 365 ha był Franz von Löbbecke, a w 1921 r. Oskar von Löbbecke. W 1937 r. posiadłość pod nazwą Michelwitz (Garbów został włączony do sąsiednich Michałowic), pomniejszona do 341 ha, należała do Fryderyka Edwarda von Löbbecke. Prawdopodobnie w rękach jego rodziny pozostała do 1945 roku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i przekazany w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Garbów po 1945 roku w dalszym ciągu pozostawał przysiółkiem Michałowic, dopiero od 1998 roku stanowił osobne sołectwo.

Opis

Budynek z okazałym portykiem.
Klasycystyczny pałac w Garbowie powstał zapewne w XIX w. Budynek murowany na planie zbliżonym do litery "L", składa się z korpusu i niewielkiego skrzydła bocznego. Pałac murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem naczółkowym wykonanym z dachówki. Fasada trzynastoosiowa z centralnie usytuowanym głównym wejście poprzedzonym murowanym gankiem, o ściętych narożach, podtrzymującym balkon. Ponad częścią środkową budynku niewielki trójkątny przyczółek. W elewacji ogrodowej portyk kolumnowy podtrzymujący belkowanie i fronton z kartuszami herbowymi. W jednej z bocznych elewacji niewielka dobudówka. Druga boczna elewacja łączy pałac z nowszymi budynkami. Skromne elewacje pałacu zachowały niewiele detali architektonicznych: gzyms między piętrami i gzyms wieńczący, proste obramowania otworów okiennych drugiej kondygnacji, w skrzydle bocznym resztki podziałów zdwojonymi pilastrami. W oknach przyziemia kraty. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem pomiędzy traktami i centralnie położoną sienią.

Park

Park
Do pałacu przylega niewielki park krajobrazowy,o powierzchni 2 ha. a przed jego frontem znajduje się niewielki gazon

Inne

Opis pochodzi ze strony palaceslaska.pl, zdjecie jest autorstwa p.Karoliny Koszarskiej, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.