Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dobrodzień
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura DobrodzieńMiniatura Dobrodzień

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dobrodzień
Zdjęcie GREGORIUS ...

Dobrodzień

Województwo:opolskie
Powiat:oleski
Gmina:Dobrodzień
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 387/60 z 12.03.1960

Stan obecny

W obiekcie znajduje się hotel. Na tyłach pałacu dobudowano współcześnie, salę bankietową, która nie posiada cech zabytku.

Historia

Pierwsze wzmianki o Dobrodzieniu pochodzą z XIII w. W tym czasie znajdowała się tu siedziba rycerska. Wieś początkowo znajdowała się w rękach książąt opolskich, później wielokrotnie zmieniała właścicieli. Neoklasycystyczny dwór powstał w 1848 r. z inicjatywy Ferdinanda Schreibera. Staną on na miejscu starszego budynku. W czasie tej budowy stworzono również założenie dworsko-folwarczne, wzbogacając majątek o spichlerz i czworaki. Dwór przechodził remont w pierwszej połowie XX w. oraz w dzisiejszych czasach, kiedy przystosowywano go do roli hotelu.

Opis

Neoklasycystyczny dwór z 1 poł. XIX w. Budynek piętrowy, murowany, otynkowany, osadzony na planie prostokąta, podpiwniczony. Zwieńczony jest czterospadowym dachem przykrytym dachówką. Bryłę budynku od strony północnej wzbogaca drewniany ganek. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa, z centralnie osadzonym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Elewacje budynku zdobione są pilastrami, boniowaniem, oraz obramowaniami otworów okiennych. Wnętrza posiadają układ dwutraktowy, klatka schodowa jest jednobiegowa.

Park

Wokół pałacu znajduje się zadbany park krajobrazowy, założony w latach 1884-1914 na terenach dawnego stawu ?zamkowego?, a odnowiony w 2003 r. Poza zachowanymi okazami starodrzewu wartość historyczną posiada kamienny most nad rzeką Myślinką z 1610 r.

Inne

Zachowały się budynki folwarczne, w tym dom zarządcy, spichlerz i czworaki.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 12 miesięcy temu
Cześc Jurek. bylem w Dobrodzien- Guttentag . fajne miasteczko w opolskim .
GREGORIUS ...2 lata temu
Cichy, uspiony Dobrodzien o uroczym ryneczku z przyjemnie szemrajacymi fontannami przyciaga swoja cisza...I choc mogloby sie wydawac, ze jak na miasto stolarzy przystalo...powinno wrzec tu jak w ulu miasteczko zdaje sie nigdy nie budzic. Palac zwany tu na miejscu zamkiem, co widac na archiwanych zdjeciach...goscil nas pare dni i pozostawil po sobie mile wspomnienia :)...