Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6254, 17.3586

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Chrościna

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Skoroszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Pierwsze informacje o właścicielach wioski pochodzą z XVI w., kiedy to należała do rodziny von Popschütz. Przed 1539 r. Anna von Popschütz z Chróściny była żoną Jana von Obisch z Żabina. O związkach tego rodu z Chróściną świadczy również znajdująca się w kościele p.w. św. Michała Archanioła renesansowa płyta nagrobna Jana von Popschütz (zm. 1586 r.). Do najbardziej znanych przedstawicieli rodziny należeli: Filip von Popschütz, marszałek dworu książąt legnickich, w latach 1532-33 starosta hrabstwa kłodzkiego i jego syn Jan (zm. ok. 1585 r.), starosta hrabstwa kłodzkiego w latach 1572-75. Trudno określić kiedy zakończyło się panowanie rodziny von Popschütz w Chróścinie, ale na pewno przed 1644 r., kiedy to wioskę kupił Eustachy Krause von Cronfeldt. Dziesięć lat później majątek należał do Jerzego Eustachego von Cronfeldt (zm. 1670), być może syna poprzedniego. W 1680 r. wzmiankowany był jako właściciel Chróściny baron Cezar Maria von Pestaluzzi. Po nim majątek odziedziczył Oktawian von Pestaluzzi, który następnie przekazał go synowi, Oktawianowi juniorowi (ur. 1664 r.). Na początku XVIII w. Chróścina wraz z Skoroszycami należała już do pochodzącej ze Styrii rodziny von Galler. Po 1720 r. członkowie tej rodziny sprzedali wszystkie swoje śląskie posiadłości.

Opis

Ruiny budynku barokowego, z zachowanymi piwnicami sklepionymi kolebkowo.
Barokowy pałac w Chróścinie zbudowano zapewne w XVIII w., być może w miejscu starszej budowli. Był to budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, na wysokich piwnicach, trzykondygnacjowy, nakryty dachem czterospadowym, z dziesięcioosiową fasadą, z portykiem kolumnowym podtrzymującym balkon na wysokości drugiej kondygnacji. Pałac został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. W latach 60-tych XX w. istniały jeszcze sklepione kolebkowo piwnice, obecnie trudno znaleźć ślady istnienia budynku. Przetrwał za to, choć mocno zaniedbany, park krajobrazowy otaczający dawniej rezydencję w Chróścinie.

Park

Obszerny park krajobrazowy o urozmaiconym drzewostanie z ciekawymi okazami, znacznie zdewastowany.

Inne

Częściowe opisy pochodzą ze strony :https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/c/195-chroscina-nyska dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.