Skatalogowanych zabytków: 11431
Zarejestruj się
Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)
2011, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiSławomir MilejskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Twardogóra - Pałac (ul. Wrocławska 6)

Festenberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oleśnicki
Gmina:Twardogóra
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 983 z 27.08.1963

Stan obecny

Po roku 1945 użytkowała go fundacja Caritas. Później mieścił się tu internat. W tym czasie w latach 1963-1966 dobudowano do pałacu dwa skrzydła , niedopasowane do starszej części budynku . Pałac użytkowany był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - obecnie bez śladów użytkowania , z orzełkiem na fasadzie = Godło Państwowe ....

Historia

Pałac (ul. Wrocławska 6), zbudowany po 1685 roku dla księżnej Eleonory Charlotty, na fundamentach budowli obronnej z XV w. - Dwór zbudowany w 1594 roku dla Kacpra von Köckritza. Przebudowany w 1685 roku na rezydencję książęcą i ponownie w 1715 roku wg projektu Christopha Hacknera. Do roku 1811 pałac otaczała fosa z wodą. - Od 1744 roku pałac znajdował się w rękach rodziny Reichenbachów z Goszcza, którzy jednak nie mieszkali w nim. Po roku 1945 użytkowała go fundacja Caritas. Później mieścił się tu internat. W tym czasie w latach 1963-1966 dobudowano do pałacu dwa skrzydła, zupełnie niedopasowane do starszej części budynku.

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie zbliżonym do litery C, trzykondygnacjowy, murowany z cegły, otynkowany. Korpus główny jest trzytraktowy i łączy się z dwoma skrzydłami poprzez korytarzowy system komunikacyjny. Budynek nakryty jest dachem mansardowym z lukarnami. Na osi elewacji dłuższych nadbudowane zostały w dachu facjaty zwieńczone trójkątnymi przyczółkami.

Park

Park. Drzewostan parku uległ zniszczeniu po przejściu huraganu w 1988 roku.

Inne

Brama wjazdowa z ok. 1690 roku, z herbami dawnych właścicieli, obok której stoi barokowa rzeźba, przedstawiająca Herkulesa walczącego z Hydrą, przeniesiona z parku w Goszczu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.