Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Chocianowiec

Gross Kotzenau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:polkowicki
Gmina:Chocianów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy (zamek wodny):
Obiekt:pałac (ruina ), nr rej.: 496 z 11.12.1958
Park:nr rej.: 288/L z 28.05.1975

Stan obecny

Porośnięte krzakami ruiny.
Od 1935r był siedzibą kobiecych służb pracy . Uszkodzony w działaniach 1945r. został po 2WŚ zaadaptowany na szkołę działającą do 1955r. Od tamtych czasów obiekt niezabezpieczony skutecznie , nie remontowany , niszczący się i niszczony - obecnie jest w rękach władz Gminy , która widzi potrzebę rozebrania ruiny .. Przypomina to wczesno_PRLowską , "oszczędną" koncepcję ochrony zabytku figurującego w Rejestrze od 1958r. .....

Historia

Podobno już pod koniec XII wieku w znajdował się tu obiekt o charakterze obronnym. W XIV wieku na jego miejscu powstał murowany zamek. Chocianów z pobliskim Chocianowem przez stanowiły jeden majątek. Jednak to Chocianów stanowił główną siedzibę, więc zamek w Chocianowcu miał mniejsze znaczenie i pełnił głównie funkcje administracyjne.

W XVI wieku odbyła się renesansowa przebudowa, po której do dzisiaj zachowały się profilowane, kamienne obramienia okien na parterze. Kolejne przebudowy w czasie XVII-XIXw. przekształciły zamek w pałac pozbawiony cech obronnych. Na starych, grubych murów powstał trójkondygnacyjny podpiwniczony budynek wsparty przyporami. Wejście od wschodu, zdobił kamienny portal. Budynek wieńczyły trzy dwukondygnacyjne szczyty oraz namiotowe dachy. W roku 1935 pałac zaadaptowano na siedzibę kobiecej służby pracy. Po zakończeniu II wojny światowej w częściowo uszkodzonym budynku urządzono szkołę. Użytkowano ją do roku 1955. Potem obiekt niszczał i szybko uległ kompletnej dewastacji.

Opis

Budynek trójkondygnacyjny, założony na planie zbliżonym do kwadratu, podpiwniczony. Murowany z łamanego kamienia polnego, piaskowca i cegły. Przy wszystkich elewacjach znajdują się przypory, naroża boniowane, okna profilowane w kamieniu.

Park

Park krajobrazowy ?Chocianowiec? z pocz. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.