Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Targoszyn
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura TargoszynMiniatura Targoszyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0283, 16.3052

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthWioletta KozłowskaBogdan Adler

Targoszyn

Bersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Mściwojów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX/XX w., nr rej.: 588/L z 14.04.1981
Park:nr rej.: 558/L z 5.05.1980

Stan obecny

Aktualnie sprawia wrażenie zaniedbanego ..
Po II wojnie światowej pałac wraz z przyległościami przejął Skarb Państwa i stworzył w nim Państwowy Zakład Doświadczalny wraz z mieszkaniami dla pracowników. Wraz z upadkiem komunizmu pałac przeszedł pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
W 2001 r. został przejęty przez Gminę Mściwojów. Dzięki niej oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Dolnego Śląska - powstało Centrum Kultury, Edukacji i Promocji "Dom Śląski" , zabytek został odrestaurowany. Od 2008r. trwają problemy z utrzymaniem w/w własności przez Gminę ..

Historia

Pałac z 1897 roku. rodziny Richthofenów , a następnie barona Manfreda von Richthofen.
Pałac w Targoszynie rodziny Richthofenów powstał w 1897 r. w neobarokowym stylu z elementami neorenesansu i rokoka. Fundatorem rezydencji był przodek barona Manfreda von Richthofen.

Opis

Budynek pseudorenesansowy.
Założenie posiada dwie kondygnacje i kryte jest dachem spadowym łamanym. Jest murowane i powstało na planie zbliżonym do czworoboku.

Park

Dookoła pałacu roztacza się wielki i piękny park którego pierwsze plany były nakreślone już w 1855 r. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny właściciel Targoszyna baron Ulrich von Richthofen. Ostateczny swój charakter park uzyskał w 1879 r. dzięki projektom Eduarda Petzolda .

Inne

Oficyna mieszkalna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.