Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Świny

Schweinhausburg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Bolków
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 345 z 13.11.1956

Stan obecny

Obecnie obiekt jest przepiękną ruiną dostępną do zwiedzania za niewielką opłatą. Obiekt ma gospodarza, który powoli stara się coś robić na obiekcie.

Historia

Pozostałości średniowiecznej warowni posadowione są na skalistym cyplu wzgórza. Ruiny zostały dokładnie przebadane i posiadają sporą literaturę. Założenie składa się z dwóch części: zamku górnego, w obrębie którego zachowały się relikty zabudowy gotyckiej oraz kamienna wieża mieszkalna ? donżon (podpiwniczona, czterokondygnacyjna, nakryta dwuspadowym, gontowym dachem, posadowiona na planie prostokąta o wymiarach 12 X 18 m). Zamek dolny składał się z dużego, dwuskrzydłowego domu mieszkalnego, flankowanego w narożach dwiema cylindrycznymi bastejami. Krótsze skrzydło wyznaczało zasięg drugiego dziedzińca. Poniżej założenia znajdowało się przedzamcze w kształcie zbliżone do prostokąta, w obrębie którego w roku 1570 zbudowano kościół. Przy zewnętrznym narożniku przedzamcza znajdują się pozostałości bastionu ziemnego.
Wcześniej w miejscu obecnego zamku wznosił się gród kasztelański, wzmiankowany po raz ostatni w 1245 roku. W roku 1277 z chwilą wybudowania pobliskiego zamku w Bolkowie, stary gród stracił dla książąt świdnickich znaczenie. W latach 1245-1272 w opuszczonej kasztelanii osiadł ród Świnków. W końcu XV wieku rodzina ta używała już nowego nazwiska ? Schweinichen. W połowie XIV wieku, choć niewykluczone że jeszcze XIII wieku (wg J. Rozpędowskiego) rodzina ta zbudowała potężną wieżę ? zachowaną po dziś najstarszą siedzibę rodową. Wieża ta stała się zalążkiem sukcesywnie rozbudowywanego założenia. Podejmowali go kolejni właściciele, przedstawiciele rodu Schweinichen. W XV wieku ? Gunczel (Guncelin), w XVI wieku Burgmann i Jan. W latach 20 tych XVII wieku odbyła się najpoważniejsza przebudowa założenia podjęta przez Jana Zygmunta (zm. 1664), której efektem było powstanie warownej, późnorenesansowej rezydencji. W latach późniejszych siedziba powoli traciła na znaczeniu. Przeszła w posiadanie bocznej linii spadkobierców i w XVIII wieku całkowicie podupadła. W roku 1769 rezydencja została ostatecznie opuszczona. W roku 1868 zabudowania zostały zniszczone przez huragan, pożar z 1876 roku dopełnił destrukcji. W latach 30 tych XX wieku podjęto się prac zabezpieczających, w wyniku których doszło między innymi do nakrycia wieży dachem. Ostatnimi właścicielami założenia przed wybuchem II Wojny Światowej byli von Hoyos-Sprinzensteinowie.

Wg J. Rozpędowskiego w XIV wieku założenie składało się z wieży mieszkalnej otoczonej murem obwodowym tworzącym wewnętrzny dziedziniec w kształcie owalu. W XV wieku do wieży został dostawiony nowy dom mieszkalny. Rozbudowy XVI i XVII wieczne znacznie rozwinęły formę założenia oraz wzmocniły jego walory obronne. Powstał wówczas nowy pałac chroniony przez basteje. Mury zamku dolnego wzmocnione zostały dwiema kolejnymi bastejami. W połowie kurtyny zachodniej powstał bastion typu piatta forma. W czasach nowożytnych przekształcenia dotknęły również część przedzamcza. Zamek jako jeden z niewielu na Śląsku nie został zdobyty ani przez Husytów ani przez Szwedów. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Opis

Zespół składał się z gotyckiego zamku górnego oraz renesansowego zamku dolnego. W części gotyckiej mieściła się XIV-wieczna wieża mieszkalna - donżon otoczony murem. Budowla została wzniesiona z łamagrubościnego kamienia. Posiadała pięć kondygnacji (nie licząc piwnic) i powstała na prostokątnym plan o wymiarach 18x12 metrów. Jej mury miały 2,5 metra. Wejście do wieży chronione było zasuwaną broną i wiodło przez gotycki portal; na jej parterze mieściła się sala rycerska.

Inne

Przechodził w ręce rodzin von Churschwandt , von Schlabrendorff , Hoyos von Sprinzenstein a w 1941r. - państwa hitlerowskiego . Miał stać się ośrodkiem Hitlerjugend . Został magazynem części lotniczych pod nadzorem Wermachtu . Po 2WŚ przejęty przez Państwo Polskie a od 1991r. stał się własnością prywatna starego dolnośląskiego rodu . Od 2008r. ma nowego właściciela prywatnego - ale właściciel jest gotów go odsprzedać ... Obecnie zamku strzeże klucznik dostępny telefonicznie . Możliwe jest nawet zwiedzanie z przewodnikiem ruin po wykupieniu biletu ....

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Bardzo urokliwe ruiny, przydaloby sie wprowadzic tu ciut zycia i ruchu...moze i sztuki bo jest ku temu na powstalej wewnatrz murow polance ogromny potencjal...nastrojowe koncerty, letnie ogrodki teatralne, koncerty iluminacji laserowej...toz JA mam podpowiadac:)???
Zbójcerz z Witkowarok i 12 miesięcy temu
Piszą w necie, że rozpoczęto tam właśnie jakieś prace rewitalizacyjne po zewnętrznej stronie murów...