Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Ślęza - Lasowo
Zamek Topacz z majdanu folwarku 2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - LasowoMiniatura Ślęza - Lasowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ślęza - Lasowo
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekBogdan AdlerGREGORIUS ...

Ślęza - Lasowo

Lissa , Zamek Topacz , dwór Ślęza - Lasowo

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kobierzyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór z wieżą mieszkalną, nr rej.: 702 z 2.06.1960
Park:pałacowy, nr rej.: 536/W z 31.01.1984

Stan obecny

W czasie 2WŚ żaden z budynków nie ucierpiał. Po wojnie w części pomieszczeń funkcjonował zakład wychowawczy, którego pensjonariusze pracowali przy zakładaniu pól ryżowych w Gospodarstwie Rolnym Lasowa. Lata osiemdziesiąte to próba modernizacji i rekonstrukcji dworu przez ośrodki rolnicze. W 1996 roku AWRSP sprzedała obiekt Edwardowi Ptakowi, który jednak nie podjął żadnych prac remontowych.

Rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich zostaje wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych Gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011.

Historia

Dwór. Do wieży mieszkalnej z XV w. dostawiono w 1618 roku skrzydło oraz niedużą wieżyczkę na planie kwadratu po stronie zachodniej. W XVI w. wieża zyskała trzecie piętro, przypuszczalnie zwieńczono ją wówczas attyką. Ostatnie piętro dobudowano w XIX w. W XVIII w. dobudowano skrzydło północno-zachodnie poprzez rozbudowę wieży, w którym mieściły się pomieszczenia dla służby oraz kuchnia. W 1977 roku ta część budynku została rozebrana. Kolejne przebudowy miały miejsce w XIX i XX w. Dotyczyło to zwłaszcza wnętrz. - Od pocz. XX w. do II wojny światowej majątek należał do cukrowniczej spółki akcyjnej Rath, Schöller & Skene.

Opis

Budowla gotycko-renesansowy, wzniesiona na planie litery L. Zachowały się pozostałości gotyckiej kamienno-ceglanej wieży pięciokondygnacyjnej, wzniesionej na planie prostokąta. Na wyższych kondygnacjach zachowały się ślady latryn (zamurowany obecnie wykusz latrynowy) i kominka, co wskazuje na to, że obiekt służył celom mieszkalnym. Wymiary jej podstawy to 9,7 x 12,3 m, grubość murów 1,7 m, zwieńczona jest czterospadowym dachem. Dwukondygnacjowe skrzydło renesansowe z lukarnami i szczytami wolutowymi, portalem i sklepieniami, przekryte dachem dwuspadowym z facjatami. W narożu pomiędzy wieżą i skrzydłem - wieżyczka na planie kwadratu, o funkcji klatki schodowej, zwieńczona attyką. - Obiekt znajduje się w stosunkowo dobrym stanie.

Park

Założenie parkowe na obszarze ok 50 ha , ze stawem , kanałami łączącymi z pobliską rzeką Ślęzą - pięknie uporządkowane i zrewitalizowane .

Inne

W Rejestrze Zabytków : miejscowość nazywa się Ślęża - Lasowo , a obiekt :
- zespół dworski, ul. Główna:
- dwór z wieżą mieszkalną, XIV-XV, 1618, 1857-89, nr rej.: A/3851/702 z 2.06.1960
- oficyna, 2 poł. XVIII, nr rej.: j.w.
- park pałacowy, 1 poł. XVII, 1 poł. XIX, nr rej.: A/3852/536/W z 31.01.1984

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 4 miesiące temu
Zamek Topacz przypominajacy nieco swym stylem i sama bryla Zamek w Goli Dzierzoniowskiej choc nie tak imponujacy i wyniosly jest jednak kolejnym przykladem jak mozna zagospodarowac podobne obiekty. Hotel zamkowy ma sie dobrze i swietnie prosperuje. Jezioro zamkowe oferuje „ poleniuchowanie“ na lodce i mily wypoczynek..W pomieszczeniach folwarcznych utworzono miedzy innymi SPA, sale koncertowa / konferencyjna, magazyny zamkowe ale i interesujace zapewne dla wszystkich fanow czterech kolek…dosc bogate jak na tak niewielkie stosunkowo pomieszczenie muzeum motoryzacji ze wspanialymi modelami marek Jaguar, Mercedes ale i Bentley i Rolls-Royce oraz innymi ciekawymi i rzadkimi okazami jak i naszymi znanymi „perelkami“ PRL-u jedno i dwusladowymi.Na lewo od muzeum ustawiono nawet zabytkoway parowoz z poczatku lat 50-tych a na ogromnej polanie przed samym zamkiem czesto organizowane sa „zamkowe“ imprezy i koncerty…