Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Chobienia
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura ChobieniaMiniatura Chobienia

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chobienia
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zdzisław WasiołkaBogdan Adler

Chobienia

Koeben a.d. Oder

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubiński
Gmina:Rudna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XV-XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 694 z 16.05.1960
Park:nr rej.: 620/L z 11.03.1982

Stan obecny

Zamek nieco uszkodzony podczas działań 2WŚ - po 1945r. nie był użytkowany . Od lat 80-tych XXw. bardzo powolnie zamek i park jest porządkowany . Obecny właściciel potynkował obiekt .

Historia

Źródła pisane z 1209 i 1238 roku mówią o pierwszej warowni, która istniała w tym miejscu. Dziś z dawnego założenia zachowały się tylko wały obronne. Obecna budowla została wybudowana w końcu XVI wieku. W murach skrzydła północno zachodniego zachowały się pozostałości po murze z zamku XIV wiecznego. W XIV wieku założenie zamkowe miało kształt regularny i było otoczone fosą. W roku 1583 nastąpiła przebudowa zamku, który od tej pory nabrał cech rezydencji renesansowej. Założenie składało się z czterech skrzydeł oraz wewnętrznego dziedzińca. Posiadało walory obronne dzięki trzem basztom narożnym i wieży bramnej usytuowanej w skrzydle zachodnim. Następne przebudowy miały miejsce w XVIII wieku oraz w 1905 roku. Podczas działań wojennych w roku 1945 zamek został znacznie uszkodzony. Od tamtej pory znajduje się w stanie postępującej ruiny.

Opis

Obecna bryła budowli - to czteroskrzydłowy obiekt z niewielkim dziedzińcem wewnętrznym , z trzema basztami w narożach , oraz wieżą bramną od strony głównego wejścia w elewacji Płd . Do wejścia prowadzi mostek nad nieistniejącą już fosą .
Zamek posiada drugie wejście - położone w skrzydle Wsch z kolumnowym portalem tworzącym balkon . Elewacje Płn i Zach otacza park .

Park

Park o powierzchni 2,9 ha z aleją lipową oraz bogatym drzewostanem. Pozostałości ogrodu z 2. poł. XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.