Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Gręzów
Zdjęcie Miecia Postołowska 2012
Miniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura GręzówMiniatura Gręzów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gręzów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Gręzów

Województwo:mazowieckie
Powiat:siedlecki
Gmina:Kotuń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-422 z 17.06.1993 i z 422 z 17.04.1997

Historia

Zespół folwarczny założony w II połowie XIX wieku. Dwór powstał na początku lat 20 tych XX wieku według projektu budowniczego Wacława Jędrzejewskiego (autora przebudowy dworu w Chlewiskach-Reymontówce). Majątek stanowił jedną całość wraz z Chlewiskami i był własnością rodziny Różańskich. W latach późniejszych właściciele zmieniali się byli nimi Helbichowie, od 1926 roku Aurelia z Szacsznajdrów Reymontowa ? żona pisarza Władysława Reymonta. W roku 1930 dwór przeszedł w posiadanie najprawdopodobniej Feliksa Tymienieckiego. Po II WŚ światowej majątek przejęty na Skarb Państwa. Do co najmniej 1993 roku było tu Państwowe Gospodarstwo Rybackie. W 2009 r. majątek od Skarbu Państwa odkupiła spadkobierczyni po właścicielach, korzystając z prawa pierwokupu. Obecnie dom jest opuszczony i dostępny z zewnątrz. Pozostaje w bardzo złym stanie technicznym. W okolicy roztacza się zdziczały park.. (uzupełnił Jarosław Bochyński 2024)

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany i malowany na biało. Posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z poddaszem nakrytym dachem czterospadowym. Połacie dachu kryte blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z trzy osiowym, czterokolumnowym portykiem umieszczonym centralnie, poprzedzającym wejście główne do dworu. Portyk zwieńczony trójkątnym szczytem i nakryty daszkiem dwuspadowym. Elewacje boczne poprzedzone zostały niewielkimi przybudówkami nakrytymi daszkami trójspadowymi. Na osi głównej elewacji tylnej umieszczono trójboczny ryzalit nakryty daszkiem namiotowym. Elewacja tylna nie ma charakteru ogrodowego (?) brakuje tu drzwi prowadzących do ogrodu. Od frontu dwór skierowany jest w stronę parku, z tyłu znajduje się założenie folwarku. Dwór skomponowany został w duchu nastrojowego stylu polskiego z elementem architektury zamkowej w formie tylnego ryzality nakrytego daszkiem namiotowym.

Park

Park.

Inne

Pralnia.
Dwojak.
Obora.
Chlewnia.
Zdjęcie z 1994 roku Bożena Perzyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.