Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Chlewiska
Zdjęcie Miecia Postołowska 2012
Miniatura ChlewiskaMiniatura ChlewiskaMiniatura ChlewiskaMiniatura ChlewiskaMiniatura ChlewiskaMiniatura Chlewiska

Chlewiska

Województwo:mazowieckie
Powiat:siedlecki
Gmina:Kotuń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, poł. XIX-XX w., nr rej.: A-279 z 29.08.1980

Historia

Dwór został wybudowany w XIX wieku jednak jego obecna forma została ukształtowana w latach 20 tych XX wieku. Inicjatorką przebudowy dworu była wdowa po Władysławie Reymoncie Aurelia Reymontowa a projekt przebudowy został przygotowany przez budowniczego Wacława Jędrzejewskiego. Miejscowy majątek był własnością Różańskich a następnie Helbichów. W roku 1926 przeszedł w posiadanie Aurelii z Szacsznajdrów wdowy po polskim nobliście. W roku 1939 dwór stał się własnością Feliksa Tymienieckiego. Obecnie zarówno dwór jak i park stanowią Dom Pracy Twórczej ?Reymontówka?. We dworze mieści się hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne. Całość pozostaje w dobrym stanie.

Opis

Dwór drewniany, malowany na biało, , korpus główny posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy nakryty czterospadowym dachem. Połacie kryte blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z jednoosiowym czterokolumnowym, drewnianym gankiem umieszczonym centralnie, zwieńczonym trójkątnym szczytem i nakrytym daszkiem dwuspadowym. Prostokątne otwory okienne wyposażone w drewniane okiennice. Okap dachu lekko wysunięty poza lico elewacji wsparty na rzeźbiarsko opracowanych końcówkach krokwi. Na elewacji ogrodowej umieszczono szeroki portyk kolumnowy nakryty dachem trójspadowym. Motyw ten jest powszechny w dworach utrzymanych w stylu polskim. Do korpusu głównego dostawiono prostopadle paletową oficynę skomponowaną analogicznie do korpus. Oficyna została połączona z korpusem parterowym łącznikiem. Całość skomponowana w duchu polskich siedzib ziemiańskich i klasycyzmu.

Park

Park
Aleja dojazdowa, nr rej.: A-426 z 12.10.1993

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Agnieszka Tratliewicz-Nawrocka12 lat i 12 miesięcy temu
Majątek był własnością moich pradziadków - rodziny Rożyńskich - nie Różańskich (to jest powielany błąd wynikający zapewne z błędnego odczytania nazwiska )