Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Brwinów
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura BrwinówMiniatura BrwinówMiniatura Brwinów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Brwinów

Dworek

Województwo:mazowieckie
Powiat:pruszkowski
Gmina:Brwinów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dworek Zagroda Zygmunta Bartkiewicza, nr rej.: 1006/1082 z 3.12.1974

Stan obecny

Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.(od 1975 roku)

Historia

Dworek „Zagroda” został wzniesiony w latach 1905-1910 przez Zygmunta Bartkiewicza, pisarza i felietonistę, który zamieszkał tutaj ze swoją drugą żoną, malarką Eugenią Glanc. W domu, określanym od nazwiska właściciela „Bartkiewiczówką”, gościli przyjaciele ze świata kultury, m.in. mieszkający w pobliskim Stawisku, Jarosław Iwaszkiewicz. Bartkiewicz zmarł w Warszawie, w czerwcu 1944 r., a Eugenia w 1965 roku. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano i w budynku mieściły się mieszkania kwaterunkowe. Od 1975 r. swoją siedzibę ma tutaj Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, które przeprowadziło kapitalny remont zakończony w 1977 roku.. Ostatni generalny remont zabytkowego zespołu odbył się w 2015 roku.(Jarosław Bochyński)

Opis

Dworek jest budynkiem murowanym z cegły i otynkowanym. Plan budynku jest rozbudowany, częściowo zmieniony, z częścią środkową zbliżoną do kwadratu i półepsodialnym westybulem. Od pn.-wsch. i pd.-zach. do części centralnej przylegają prostokątne oszkarpowane skrzydła. Bryła jest podpiwniczona i dwukondygnacyjna w części środkowej. Część centralna nakryta jest dachem czterospadowym, skrzydła trójspadowym.
Elewacje wsch. i zach. jednoosiowe, pd. trzyosiowa; frontowa, pn. ośmioosiowa, w części środkowej z toskańskim, czterokolumnowym portykiem dźwigającym balkon, nad nim okno termalne. W zwieńczeniu znajduje się rzeźba siedzącego szlachcica opartego o tarczę z herbem Dołęga.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.