Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Dobrzyniec
2012, zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura DobrzyniecMiniatura DobrzyniecMiniatura DobrzyniecMiniatura DobrzyniecMiniatura DobrzyniecMiniatura Dobrzyniec

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1174, 21.449

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackDarek EggertJarosław Bochyński

Dobrzyniec

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Kołbiel
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-365 z 29.05.1984
Park:nr rej.: A-269 z 17.05.1980

Stan obecny

W rękach prywatnych, zaniedbany, niezamieszkany

Historia

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego 1888 roku wymienia w powiecie nowomińskim , parafia Glinianka dwie wsie: Dobrzyniec Wielki i Dobrzyniec Mały. Na dobra Dobrzyniec Wielki składały się z folwarku o tej samej nazwie, koloni Józefia i wsi Dobrzyniec Wielki. Dobra liczyły 935 mórg. Dwór wraz z otaczającym go parkiem powstał w końcówce I wieku lub na początku XX. Właścicielami była wówczas rodzina Pisanków: Józef Pisanko zmarły w 1880 roku, następnie jego syn zmarły w 1905 roku. Córka tego ostatniego wyszła za Antoniego Rychłowskiego - byli ostatnimi właścicielami Dobrzyńca. Po roku 1945 większość ziemi (około 60 ha) przejmuje Państwowy Fundusz Ziemi natomiast resztę (około 26 ha) w tym dwór z parkiem przejmuje spółdzielnia „Minol”, a od niej w 1972 roku Spółdzielnia Produkcyjni-Usługowa w Rudzienku koło Dobrego z filią w Dobrzyńcu. W roku 1976 teren przejmuje Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjno-Usługowa w Raszynie i buduje tu fermę drobiu. Kolejnym właścicielem była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Rzakta.
W chwili obecnej dwór jest w rękach prywatnych, park zadbany, porządne ogrodzenie a dworek wygląda jakby wyczekiwał na swój koniec (Jarosław Bochyński, 2023)

Opis

Dwór – bezstylowa budowla z końca XIX lub początku XX wieku, Parterowy, z wysuniętym gankiem od strony południowej. Od strony wschodniej dobudowana później część z wejściem. W elewacji zachodnie boczne wejście gospodarcze. (Jarosław Bochyński)

Park

Park.

Inne

Źródła - Ewidencja Parków województwa Siedleckiego
Zdjęcia z 1977 roku Jadwiga Sokalska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.