Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Trębki Nowe
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura Trębki Nowe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał Gościnny

Trębki Nowe

Województwo:mazowieckie
Powiat:nowodworski
Gmina:Zakroczym
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII, 1929-1930 r., nr rej.: 1217 z 6.01.1983

Historia

Dwór został zbudowany w 1 poł. XVIII wieku w klasycystycznym stylu, przez rodzinę Jaworskich, herbu ?Oksza".

W okresie XIX ?wiecznych powstań narodowych Jaworscy brali udział w walce z zaborcą. Wielu z nich poległo, inni zaś aby uniknąć prześladowań ze strony rosyjskiego zaborcy, zmuszeni zostali do emigracji. Sytuacja rodu uległa pogorszeniu.
Niepokoje czasów powstań odcisnęły również swe piętno na zabudowaniach dworskich, co (np. ślady pożarów) odkryto w trakcie ich późniejszej odbudowy.
W początkach XX wieku majątek Jaworskich został rozparcelowany, a dwór sprzedany spółce okolicznych gospodarzy.W 1929 r. decyzją starosty w Płońsku, dwór wraz z sześcioma morgami ziemi został wykupiony przez Skarb Państwa i od 1930 r. użytkowany jako dom opieki dla osób starszych, aż do wybuchu II Wojny Światowej. W 1942 dwór został przejęty przez Niemców. Do 1944 działała w nim szkoła Hitlerjugend, a następnie stworzono w nim magazyn wojskowy Wehrmachtu. W 1945 r. w ocalałym dworze zorganizowano szkołę podstawową która funkcjonowała w nim do 1972 roku.
Brak funduszy na remonty i stale pogarszający się stan dworu zmusił władze do przeniesienia szkoły w inne miejsce, a decyzją Rady Gminy Zakroczym postanowiono zrujnowany obiekt rozebrać. Do 1984 r. zabytkowy zespół dworkowo-parkowy pozostawał bez opieki, ulegając dalszej dewastacji do niemal całkowitej ruiny. W 1984 r. dwór nabyli aktualni właściciele, Bożena i Marek Szok. Dzięki ich staraniom obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Od tej pory pod nadzorem Konserwatora Zabytków prowadzono odbudowę dworu uwzględniającą zachowanie jego pierwotnej formy. Pracę zakończono w 1993 r.

Park

Dwór otacza pięknie zagospodarowany park z liczącym sobie czterysta lat dębem - pomnikiem przyrody, stawem, zabytkowymi wiatrakami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.