Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Krępa
2007, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura KrępaMiniatura KrępaMiniatura KrępaMiniatura Krępa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1447, 20.2301

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Krępa

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Lipowiec Kościelny
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1914 r., nr rej.: A-230 z 8.10.1981

Stan obecny

Aktualnie we dworze mieszkają 3 rodziny.

Historia

Dwór został wybudowany w roku 1914 dla rodziny Makomaskich. W latach 30 tych XX wieku majątek należał już do Władysława Makomaskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową, która mieściła się w nim jeszcze w latach 80 tych. Oprócz szkoły budynek mieścił jeszcze mieszkania dla lokatorów. Pod koniec lat 90 tych budynek przestał pełnić funkcję szkoły i cały był przeznaczony na mieszkania.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, stoi na wysokiej podmurówce, o regularnej bryle, parterowy z piętrową, silnie zryzalitowaną częścią środkową, z poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem środkowym mieszczącym wejście główne i otwory okienne parteru i piętra zamknięte półkoliście. Całość zwieńczona została szczytem o schodkowym obrysie. Część piętrowa jest obustronna jednak od strony ogrodu dwuosiowa i zamknięta szczytem trójkątnym. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na piętro. Okna korpusu prostokątne. Przed wejściem głównym umieszczono otwarty taras ze schodami. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Otoczenie dworu silnie przekształcone, ze starego założenia parkowego zachowało się ledwie kilka okazów starodrzewu. Dwór usytuowany jest na wzniesieniu.

Inne

"Do Mławy pięć mil drogi, a potem [...] karetką pocztową cały dzień. Lecz pani Barbara tak bardzo chciała jechać, że się nie bała, i pewnego dnia wyruszyli zabrawszy koszyk świątecznych wiejskich smakołyków" (Maria Dąbrowska, Noce i Dnie, t. I, rozdział VI, O drodze z Krępy do Mławy)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.