Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Bąkowa
2011, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura BąkowaMiniatura Bąkowa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiMagdalena Sekuła

Bąkowa

Województwo:mazowieckie
Powiat:lipski
Gmina:Ciepielów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: 142/A z 5.03.1982
Park:nr rej.: 746 z 20.12.1957

Stan obecny

Dom opuszczony, u progu ruiny. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór został wybudowany w 1905 roku przez Stanisława Domańskiego. W końcu XVIII wieku miejscowe dobra zwane Bąkową Solecką należały do rodziny Lipińskich. Pod koniec XIX wieku posiadłość należała już do rodziny Czarneckich. Wraz z posagiem Janiny z Czarneckich przeszła w posiadanie Stanisława Domańskiego. W rękach tych ostatnich majątek pozostawał aż do zakończenia II Wojny Światowej. Pod koniec lat 20 tych XX wieku dwór należał do Janiny Domańskiej a ziemia liczyła 607 hektarów. Zmarła 9 listopada 1944 roku po Powstaniu Warszawskim, które przyszło jej przeżyć w Stolicy. Sam fundator dworu zginął w Powstaniu Warszawskim dnia 14 sierpnia 1944 roku. Córka Stanisława i Janiny Marta Martyna, żołnierz AK została aresztowana w 1943 roku przez Niemców. W wyniku przeżytych tortur tuż po wyjściu na wolność 3 września 1943 roku zmarła. Obecnie dwór jest niezamieszkały i opuszczony. Pozostaje w stanie ruiny. Przed samym dworem poprowadzono nową drogę, wyraźnie degradując jego otoczenie.
Bąkowa ? nazwa miejscowości pochodzi od fauny. Początkowo była to wieś szlachecka, założona najprawdopodobniej w XV w. Jednak dwór na bazie, którego powstała wioska istniał już w XIII w. Na przestrzeni lat wciąż zmieniali się właściciele, a miejscowość rozrastała się. Po I wojnie światowej powstała szkoła, następnie poczta oraz straż pożarna,
w latach 60-tych utworzono ośrodek zdrowia i sklep w częściowo ocalałym dworku (w jego holu znajduje się zabytkowy kaflowy piec, a obok w parku rośnie 100 -letnia lipa uznana za pomnik przyrody).

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiową częścią środkową poprzedzoną drewnianym, wydatnym gankiem wspartym na czterech drewnianych słupkach posadowionych na murowanych, czworobocznych cokołach. Ganek nakryty dachem dwuspadowym. Wystrój elewacji ograniczony do prostych naczółków nadokiennych. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym. Dziś park w stanie zdziczałym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Magdalena Sekuła10 lat i 10 miesięcy temu
Ponoć gmina nie może uregulować stanu prawnego i interweniować, aby uratować ten dwór, bo spadkobiercy robią problemy?? Ktoś coś wie na ten temat? Czy faktycznie są spadkobiercy, skoro cała rodzina zginęła podczas wojny?
Zespół dworski jest objęty Gminny Programem Opieki nad Zabytkami Ciepielowa, poniżej link do pobrania:


http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmazowieckie.e-bip.pl%2FeDziennik%2FWDU_W%2F2011%2F137%2F4376%2FZalacznik1.pdf&ei=m00CUqiAE4K7Pd3mgKAH&usg=AFQjCNFSrXf8ZIxZz7hnRX7vi_ID1zkeFQ&bvm=bv.50310824,d.ZWU
Magdalena Sekuła10 lat i 9 miesięcy temu
Ostatnio odwiedziłam park. Pod jednym z drzew w alei parkowej stoi metalowy krzyż i stare znicze.. To chyba niemożliwe, żeby ktoś był tam pochowany? Kolejna zagadka.. Jesli jest ktoś, kto zna historię tego miejsca, proszę o kontakt
Rafał Terkner10 lat i 9 miesięcy temu
Prawdopodobnie przez pewien okres w budynku mieściło się przedszkole/szkoła, w parku są metalowe pozostałości placu zabaw.
Magdalena Sekuła10 lat i 8 miesięcy temu
W latach sześćdziesiątych XX wieku funkcjonował tam ośrodek zdrowia. Jeszcze kilka lat temu był tam sklep spożywczy..
Magdalena Sekuła10 lat i miesiąc temu
\"Urząd Gminy w Ciepielowie pismem z 18 listopada 2011 r. poinformował MWKZ o roszczeniach spadkobiercy po byłych właścicielach zespołu dworskiego w m. Bąkowa do tej nieruchomości. Starostwo Powiatowe w Lipsku oraz Urząd Gminy w Ciepielowie zgodnie z prośbą spadkobiercy, do czasu zakończenia postępowania spadkowego nie podejmą żadnych działań mających na celu uregulowanie stanu prawnego tej nieruchomości i nie wydadzą jakichkolwiek środków finansowych na jej zabezpieczenie. Nieuregulowany stan prawny nieruchomości uniemożliwia podjęcie działań administracyjnych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, mających na celu wydanie stosownych decyzji na zabezpieczenie i remont zabytkowego obiektu - informuje Marzena Podkowa z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Sprawa spadkowa więc trwa i może trwać latami, a do tego czasu nikt nie ma prawa budowli remontować. Wszystko wskazuje na to, że dworek będzie niszczał. A za parę lat moze liczyć tylko na dobrą wolę właścicieli.\"

http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/lipsko/18664.html
Piotr Wolszczak5 lat i 4 miesiące temu
wiem że mój prapradziadkowie wynajmowali dworek ale w jakich czasie nie powiem pełnej daty bo nie znam
lecz mogę powiedzieć iż mieli nazwisko gowiński
Monika Chorośrok i 12 miesięcy temu
Moja rodzinna miejscowość, serce ściska gdy patrzy się jak dworek popada w ruinę. Jeszcze nie tak dawno było to miejsce spotkań lokalnej młodzieży, w środku funkcjonował sklep tzw. Klub. Do lat 90 tych funkcjonowało tam przedszkole i zerówka, stąd właśnie za dworkiem resztki placu zabaw. Park też już teraz jest zarośnięty i zdziczały, powoli zanikają z tego powodu ścieżki między alejami drzew. Z boku dworku rośnie stare drzewo Lipa, która zapewne też podlega pod zabytek. Dla spadkobierców to nic nie znaczy, ale miejscowych mieszkańców to historia tej miejscowości, to wspomnienia