Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Wkra
Zdjęcie Wojtek Sz. 2010

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Wkra

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Glinojeck
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: A-217 z 30.08.1980

Historia

Dwór został wybudowany w IV ćwierci XIX wieku. W roku 1905 majątek należał do Tadeusza Sujkowskiego. W latach 30 tych XX wieku dwór należał do Bronisław i Stefan Sujkowscy oraz Anna z Sujkowskich Orłowska- sukcesorów Tadeusza Sujkowskiego. Przed II Wojną Światową dwór zdążył jeszcze przejść na 4 dzieci Anny Orłowskiej. Po zakończeniu działań wojennych dwór został przeznaczony na mieszkania prywatne pracowników miejscowego PGR-u. W latach 90 tych pozostawał w daleko posuniętej destrukcji.

Opis

Dwór drewniany i oszalowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą. Całość posadowiona na ceglanej podmurówce. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiową sionką umieszczoną centralnie. Sionka zabudowana wieńczona trójkątnym szczytem i przekryta daszkiem dwuspadowym. Elewacja spięta drewnianymi kolumienkami oraz dekorowana prostymi naczółkami nadokiennymi o snycerskiej dekoracji oraz prostokątnymi płycinami podokiennymi. Na bocznej elewacji południowej weranda nakryta daszkiem dwuspadowym, z laubzegową dekoracją, obecnie zabudowana. Na elewacji tylnej umieszczono wtórną murowaną dobudówkę. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony po 1945 roku. Całość skomponowana w duchu warszawskiej architektury letniskowej.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z okazami starodrzewu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Pawel Felczakrok i 11 miesięcy temu
W centralnej części dworu mieszkali moi dziadkowie wspominam bardzo miło te czasy. Niestety po śmierci dziadka i w związku z choroba babci musieli opuścić dwór który nigdy nie był własnością dziadków tak jak powyżej. Dwór został wylicytowany oczywiście próbowaliśmy walczyć o zabytek który tak głęboko tkwił w naszych sercach niestety znalazła się osoba której nie udało się przeskoczyć. Dwor niszczeje zdjęcie powyżej zostało zrobione lata temu na dzień dIejszy jest w stanie krytycznym dach się zapadł itp. Właścicielka czeka prawdopodobnie czeka na decyzję rozbiórki Skandal taki piękny zabytek architektury.