Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Zielona
Zdjęcie Emilia Jaworska 2012
Miniatura ZielonaMiniatura ZielonaMiniatura ZielonaMiniatura ZielonaMiniatura ZielonaMiniatura ZielonaMiniatura Zielona

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0908, 19.964

Zielona

Województwo:mazowieckie
Powiat:żuromiński
Gmina:Kuczbork Osada
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny z XIX w., nr rej.: A-243 z 15.10.1981

Stan obecny

Pałac oraz otaczający go park zostały gruntownie odnowione przez obecnego właściciela.
W chwili obecnej, w budynku pałacu znajdują się sale bankietowe, konferencyjne oraz pokoje gościnne.
Pałac Zielona Sp. z o.o.
Oddział w Zielonej
Zielona, ul. 1 Maja 4E
09-310 Kuczbork

tel. 23 6579072

Historia

Pałac w swojej obecnej postaci został ukształtowany w latach pomiędzy 1842 a 77. Wieś od XIV roku do 1776 roku była gniazdem rodzinnym Świnków- Zielińskich. Historia majątku w XIX wieku nie jest szczegółowo przebadana. Wiemy, że w roku 1913 posiadłość nabył Józef Bobrowski wraz z żoną Janiną Wolską. Nowy właściciel zmarł w rok później a wdowa po nim już w 1920 roku wyszła ponownie za mąż za Ludwika Wielowieyskiego. Drugi mąż zmarł w roku 1926 i w tym samym właścicielka po raz trzeci wyszła za mąż za Edwarda Pepłowskiego. Taki stan własnościowy istnieje aż do zakończenia II Wojny Światowej. Po 1945 roku majątek przejmuje zarząd Gminy Kuczbork i oddaje w użytkowanie miejscowemu PGR- owi. W pałacu na samym początku umieszczono kino, w latach późniejszych rozlokowano w nim biura PGR- u oraz mieszkania pracownicze. Przez pewien okres czasu budynek pałacu był użytkowany przez szkołę. W latach 60 doczekał się gruntownego remontu a w 1983 roku odnowiono jego tynki zewnętrzne. Pod koniec lat 90 pałac był opustoszały, niezabezpieczony i szybko popadał w ruinę.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, częściowo podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dachem pobitym blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwoma 2 osiowymi ryzalitami skrajnymi oraz jednym 3 osiowym ryzalitem pozornym umieszczonym centralnie. Na elewacji tylnej środkowy pozorny ryzalit jednoosiowy. Elewacje boczne z parterowymi przybudówkami oraz trójbocznymi występami poprzedzającymi je. Przybudówki podpierały tarasy piętra, umieszczone przed 3 osiowymi pozornymi ryzalitami o otworach okiennych i drzwiowych zamkniętych półkoliście i osadzonych na toskańskich pilastrach. Nad ryzalitem trójkątny szczyt. Elewacje utrzymane w duchu neorenesansu. Wystój skomponowany za pomocą boniowania parteru, opasek okiennych i kluczy nadokiennych, pilastrów toskańskich o prostokątnych płycinach na wysokości piętra, prostych naczółków nad okiennych przełamanych łukiem pełnym, całość zwieńczona prostą ścianą antyczną z okullusami, oraz gzyms koronujący z kroksztynami.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

Gorzelnia, dom dla oficjalistów, pięć czworaków, obora, stajnia, stodoła, spichlerz, chlew, dwie kuźnie, warsztat mechaniczny i dwie kuźnie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.