Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Zalesie
zdjęcie Viola Czyżewska 2010

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.8879, 20.832

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Zalesie

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Grójec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 204/A z 14.04.1983

Stan obecny

Własność prywatna. Dom w bardzo dobrym stanie. Park w części uporządkowany, w części zdziczały. Obiekt niedostępny, słabo widoczny z większej odległości.

Historia

Dwór zbudowany w latach 1860-70 dla Chudzyńskich, w latach późniejszych przeszedł w posiadanie Dehnelów. Przed reformą rolną majątek należał do Tadeusza Słubickiego. Po II Wojnie Światowej dwór został doszczętnie zdewastowany. W latach 80 tych odbudował go obecny właściciel dworu Czesław Bratysz.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie, z piętrowym, obustronnym ryzalitem umieszczonym centralnie, zwieńczonym trójkątnym szczytem i przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą. Skrzydła boczne parterowe, o dachach trzy spadowych. Całość podpiwniczona, w piwnicach sklepienia kolebkowe i odcinkowe. Na elewacji ogrodowej ryzalit poprzedzony jest otwartym tarasem i schodami prowadzącymi do parku. Przy lewym boku, wtórna prostokątna przybudówka. Pierwotnie przy lewym boku dwory mieściła się wolnostojąca, nieregularna willa typu włoskiego z czworoboczną wieżą skomunikowana z dworem parterowym łącznikiem. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią, hallem i salonem na osi. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Park założony z I połowie XIX wieku. Na jego terenie stawy i liczne okazy starodrzewu. Park w dużej mierze zrekonstruowany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Martyna Biniszewska10 lat i 5 miesięcy temu
Może posiada ktoś zdjęcie z lepszym widokiem na dwór? M.
Kasia xxx7 lat i 9 miesięcy temu
Ciężko o lepsze zdjęcie, ja mam jeszcze gorsze, bo widoczne na zdjęciu drzewa urosły :)
Adam Łukasiewicz7 lat i 2 miesiące temu
Byłem tam wiele razy,posiadam ładne zdjęcia.