Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Winnica

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 508 z 5.06.1979

Historia

Dwór został wybudowany pod koniec XIX wieku dla rodziny Ciołkowskich według projektu Józefa Hussa. Rodzina fundatorów była w posiadaniu miejscowego majątku już od 1825 roku i pozostawała u nich jeszcze przez całą II połowę XIX wieku. Dopiero okres przed II Wojną Światową przynosi zmianę właściciela i staje się nim rodzina Mazowieckich. Po zakończeniu działań wojennych majątek został rozparcelowany, dwór z przylegającym parkiem został przejęty przez Gminę Brudzeń Duży. Budynek dworu odremontowano zatracając przy tym znacznie jego wartości zabytkowe. W latach 1955-1965 w dworze mieściła się Izba Porodowa. Następnie wnętrza przekształcono na potrzeby mieszkań komunalnych. Skuto też znaczną część wystroju elewacji w tym opaski okienne. Z dawnego wyglądu dworu pozostały tylko proporcje budynku. W latach 90 tych XX wieku dwór był zamieszkały tylko częściowo i pozostawał w złym stanie technicznym oraz w znacznym stopniu był zdewastowany.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, mieszkalne poddasze zostało przekryte dachem naczółkowym o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym umieszczonym centralnie ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem i przekrytym dachem dwuspadowym. Ryzalit został przepruty trzema otworami z półkolistymi nadświetlami oraz analogicznymi w kształcie otworami bocznymi. Każdy z otworów zyskał dekorację w kształcie wydatnych zworników a cały ryzalit został opięty płycinowymi pilastrami. Na elewacji tylnej w skutek powiększenia powierzchni mieszkalnej dodano prostopadle nową przybudówkę. Elewacja boczna z osobnym wejściem oraz umieszczonymi po obu jego bokach otworami okiennymi. Nad nim balkonik z żeliwną balustradą oraz żeliwnymi konsolami o fantazyjnej linii. W półszczycie elewacji bocznej umieszczono wejście na balkonik oraz po jego bokach okna. Całość został skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Zapuszczony park krajobrazowy, kiedyś znany ze swego piękna, dziś przypomina dżunglę.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

joanna bem12 lat i 5 miesięcy temu
Winnica dziedziczna była w linii żeńskiej, tak więc op ostatnim męskim potomku Ciółkowskich odziedziczyła ją córka po mężu Ostrowska, następna córka po mężu Przedpełska, następna po mężu Czaplicka. Przed pierwszą wojną światową dziadkowie Czapliccy przeni
joanna bem12 lat i 5 miesięcy temu
Mapa przypisana dworowi w Winnicy pokazuje całkiem inną Winnicę w powiecie pułtuskim. Proszę o skorygowanie tego ewidentnego błędu
Ewa Wąsik8 lat i 8 miesięcy temu
Jaki jest dalszy ciąg dziedziczenia tego dworu w linii żeńskiej ? Ostatnia informacja jaką widzę to \' następna po mężu Czaplicka. Przed pierwszą wojną światową dziadkowie Czapliccy przeni \' - nie widzę końca komentarza.
Co z Czaplickimi ? Kiedy pojawia się nazwisko Różyccy ( z innej strony info ) i czy to była rodzina z Czaplickimi ? Czy ktoś posiada szczegółową historię tego dworku w Winnicy ?
Michal M3 lata i 11 miesięcy temu
Kompletujemy historię tego obiektu i poszukujemy wszelkich informacji, zdjęć, pamiątek czy innych materiałów dotyczących Dworu Winnica. Uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą Winnicy: https://winnica17.pl/ Jeśli posiadasz jakieś materiały serdecznie proszę o kontakt.