Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Świdno
Tył pałacu 2007, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura ŚwidnoMiniatura ŚwidnoMiniatura ŚwidnoMiniatura ŚwidnoMiniatura ŚwidnoMiniatura Świdno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiJarosław Lesiak

Świdno

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Mogielnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 486/A/62 z 23.10.1962 oraz 157/A z 16.03.1982

Stan obecny

Dom i park w zadowalającym stanie. Obiekt niedostępny, widoczny z dalszej odległości.

Historia

Budowa rozpoczęta w 2 ćw. XVIII w, dla Stanisława Antoniego Świdzińskiego, wojewody rawskiego, kontynuowana na początku XIX w. dla Antoniego Świdzińskiego. Łowczego rawskiego i jego żony Urszuli Leszczyńskiej. Następnie własność hr. Michała Stadnickiego, ożenionego po raz pierwszy z Heleną Świdzińską, po raz drugi z Marianną Chełmicką. Od drugiej połowy XIX w. do 1945 r. należał do Bonieckich ( w 1930 r. w posiadaniu Michała Bonieckiego ). Restaurowany w 1937 r. Po 1945 r. dewastowany. W latach siedemdziesiątych gruntowna restauracja i przebudowa na potrzeby Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Od tego czasu, na miarę możliwości właściciela, utrzymywany w porządku. Barokowo-klasycystyczny. Murowany z cegły, otynkowany. Na planie prostokąta, z dwoma ryzalitami na osi, zamkniętymi trójbocznie (we wnętrzu koszowo). Głęboko podpiwniczony, od frontu dwu-, a od ogrodu trzykontygnacjowy, stoi bowiem na spadku terenu. Elewacje dłuższe dziewięcioosiowe, boczne czteroosiowe. Układ wnętrz dwutraktowy ( w częściach skrajnych klatki schodowe między traktami ). Na pierwszym piętrze między traktami korytarz. Na parterze na osi sień, za nią w trakcie ogrodowym, sala balowa na planie zbliżonym do owalu. Z niej wyjście na taras wsparty na arkadach w formie serliany. Dach czterospadowy, nad ryzalitami wielopołaciowy, kryty blachą. Park krajobrazowy założony w drugiej ćwierci XIX w. dla Michała i Marianny Stadnickich.
Zabudowania. Stróżówka z drugiej ćwierci XIX w., neogotycka. Spichlerz zbudowany w 1844 r ., klasycystyczny. Trzy budynki mieszkalne z pierwszej połowy XIX w., bez wyraźnych cech stylowych.

Opis

Budynek barokowo-klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, z dwoma ryzalitami na osi, zamkniętymi trójbocznie (we wnętrzu koszowo). Głęboko podpiwniczony, od frontu dwu-, a od ogrodu trzykondygnacjowy ze względu na spadek terenu. Elewacje dłuższe dziewięcioosiowe, boczne czteroosiowe. Układ wnętrz dwutraktowy. Sala balowa na planie zbliżonym do owalu z wyjściem na taras wsparty na arkadach w formie serliany. Dach czterospadowy, nad ryzalitami wielopołaciowy, kryty blachą.

Park

Dokoła pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony w 2. ćwierci XIX w. dla Michała i Marianny Stadnickich.

Inne

Dawne zabudowania pałacowe: neogotycka stróżówka z 2. ćwierci XIX w., klasycystyczny spichlerz z 1844 roku oraz trzy budynki mieszkalne wybudowane w 1. poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Emil Paweł Świdziński8 lat i 9 miesięcy temu
Czy obiekt został sprzedany? Strona internetowa z ofertą sprzedaży pałacu za 2,5 mln zł nie istnieje od kilku tygodni. Będę wdzięczny za informację.