Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Ślepowola
Zdjęcie Napoleon 2010

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6487, 20.6862

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Ślepowola

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Mogielnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XVIII w., nr rej.: 1173/A/75 z 22.05.1975 oraz 219/A z 6.07.1983

Stan obecny

Dom w bardzo złym stanie. Zdziczałe resztki zdewastowanego parku. Obiekt dostępny z zewnątrz, zamieszkany przez kilka rodzin.

Historia

Dwór został wybudowany w roku 1917 na polecenie Stefana Grobickiego. W posiadaniu tej rodziny majątek pozostawał aż do 1937 roku kiedy to został nabyty przez Kazimierza i Stanisława Malhomme? ów. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór został silnie zdewastowany przez lokatorów.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, piętrowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem mansardowym o symetrycznie rozmieszczonych facjatkach. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową wysuniętą przez lico elewacji ryzalitowo, wieńczoną trójkątnym szczytem z dekoracją sztukatorską. Ryzalit w partii parteru z trzema otworami zamkniętymi półkoliście, dekorowanymi płaskimi opaskami oraz zwornikami we zwieńczeniach. Kondygnacje oddzielone zostały okapem. W partii piętra dwa prostokątne otwory okienne. Na elewacji ogrodowej umieszczono dwuosiową wystawkę. Na elewacji bocznej umieszczono taras oraz pergolę wspieraną przez parę kolumn toskańskich. Druga elewacja boczna wyposażona w otwartą sionkę ze schodami prowadzącymi na piętro. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi, w niej schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu tak zwanego stylu dworkowego.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.