Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Szymanów
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura SzymanówMiniatura Szymanów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman KatolikBogdan AdlerJarosław Bochyński

Szymanów

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Teresin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w., nr rej.: 92/17/57 z 30.08.1957
Park:nr rej.: 14 z 8.11.1978

Stan obecny

Pałac został powiększony o dodatkowe skrzydło i urządzono w nim szkołę wraz z internatem dla dziewcząt, która mieściła się w nim jeszcze w latach 90 tych XX wieku.
Dziś zakonnice zakonu Niepokalanego Poczęcia NMP prowadzą nadal niepubliczną szkołę z internatem dla dziewcząt.

Historia

Pałac został wybudowany w latach 1898- 02 na zlecenie ks. Konstantego Lubomirskiego. O projekt został poproszony architekt warszawski Konstanty Wojciechowski, znany głównie z propagowania stylu wiślano- bałtyckiego i sztuki sakralnej. W roku 1907 pałac został przejęty przez siostry niepokalanki i gruntownie przebudowany na potrzeby nowych funkcji. Pałac został powiększony i urządzono w nim szkołę wraz z internatem dla dziewcząt, która mieściła się w nim jeszcze w latach 90 tych XX wieku. Dawny pałac obejmuje po przebudowie budynek szkolny.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o regularnej bryle, piętrowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 2 osiowymi ryzalitami skrajnymi oraz 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie. Przed ryzalitem środkowym czterofilarowy portyk dźwigający taras na wysokości piętra. Taras otoczony tralkową balustradą. Elewacje dekorowane boniowaniem pasowym na wysokości parteru. Piętro o płaskim opracowaniu ścian. Ryzalit środkowy w partii piętra rozczłonkowany boniowanymi lizenami. Ponad gzymsem koronującym kartusz z herbem. Pomiędzy ryzalitami na wysokości piętra umieszczono balkoniki z tralkową balustradą. Na elewacji ogrodowej dwa jednoosiowe ryzality skrajne i otwarty taras umieszczony miedzy nimi z zejściem do parku.
Dobudowane , piętrowe skrzydło Wsch. posiada w elewacji ogrodowej kolumnową loggię .
Do w/w skrzydła w 2002r. dobudowano sporą kaplicę.
Przypałacowe zabudowania gospodarcze zostały również przebudowane i obecnie pełnią inne funkcje . Wnętrza przekształcone. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Zespół pałacowy otacza park z XIXw. zawierający starodrzew nierzadko pomnikowy , z pozostałościami stawów na Płn jego krańcu .
W parku zachowała się barokowo-klasycystyczna fontanna z 1780-1782r – jedyna taka w kraju .

Inne

Park dworski z pocz. XX w., nr rej.: 718 A z 1.06.1984
Katakumby, nr rej.: 889 A z 21.12.1992

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.