Skatalogowanych zabytków: 11141
Zarejestruj się
Miniatura Sucha
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura SuchaMiniatura Sucha

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2528, 22.0019

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMariusz Mysiakowski

Sucha

Województwo:mazowieckie
Powiat:węgrowski
Gmina:Grębków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 269 z 25.09.1960
Park:nr rej.: 398 z 20.08.1991

Stan obecny

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Historia

Dwór został wybudowany w 1743 roku dla rodziny Cieszkowskich i aż do roku 1932 pozostawał właśnie w ich posiadaniu. Rodzina Cieszkowskich w 1814 roku wydała na świat swojego najwybitniejszego przedstawiciela- ekonomistę, filozofa i polityka- hr. Augusta Cieszkowskiego, przyjaciela Zygmunta Krasińskiego. Ostatnim właścicielem z Cieszkowskich był znakomity rolnik Felicjan Dembiński- Cieszkowski. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór został przejęty przez miejscowy PGR i przeznaczony na mieszkania dla jego pracowników. Nowi mieszkańcy bez poszanowania dla zabytku, w niedługim czasie doprowadzili do zupełnej jego degradacji. W końcu jednak dwór został wysiedlony i jako pustostan był ciągle narażony na dalszą dewastację przez okoliczną ludność. W 1987 roku zagrzybiony i zdewastowany budynek, z zawalonymi stropami i połaciami po roku starań przeszedł w posiadanie historyka sztuki i profesora Marka Kwiatkowskiego. Następne lata stały się okresem sukcesywnej rewitalizacji obiektu i przywracania mu dawnego blasku. Na terenie parku zorganizowano skansen budownictwa drewnianego z rejonu Mazowsza. Najnowsza historia dworu może być wzorowym przykładem odzyskiwania zatartych wartości w zdegradowanych zabytkach i powoływania ich do nowych kulturotwórczych funkcji.

Opis

Dwór budowany z bali modrzewiowych, łączonych w zrąb i oszalowanych, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta o regularnej bryle z dwoma skrajnymi, jednoosiowymi ryzalitami imitującymi alkierze. Dwór parterowy, 9 osiowy z wysokim mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym z facjatkami, o połaciach pokrytych gontem. W latach 40 tych XIX wieku po środku elewacji frontowej dodano murowany, trójarkadowy portyk, dekorowany czterema pilastrami toskańskimi, zwieńczony trójkątnym szczytem. Na elewacji tylnej w XIX wieku dodano również drewnianą werandę zwieńczoną trójkątnym szczytem wspartym na drewnianych słupkach. Układ wnętrz dwutraktowy z okrągłą sienią i salonem na osi. W XIX wieku do wnętrza wprowadzono dodatkowo wąski korytarzyk wydzielający trakty.

Park

Park krajobrazowy, dziś pełniący funkcję skansenu mazowieckiego budownictwa drewnianego.

Inne

Zgromadzone przez właściciela dworu: drewniane chaty, dzwonnica, karczma i wiatrak "holender". Oraz ośmioboczny menaż, stodoły i karczma. Brama za którą jest jeszcze jeden dwór i XVIII-wieczna plebania.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.