Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Stara Wieś
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura Stara WieśMiniatura Stara Wieś

Stara Wieś

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Kołbiel
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 768 z 26.09.1967

Historia

Pałac został wybudowany dla hr. Józefa Zamoyskiego w latach 1866- 78 według projektu Leandra Marconiego. Do 1945 roku pałac pozostawał w posiadaniu rodziny fundatorów. Po Józefie pałac odziedziczył jego syn Tomasz a następnie wnuk Maurycy. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu umieszczono Gminną Radę Narodową w Kołbieli. W latach 90 tych w pałacu mieścił się Internat Zespołu Szkół Zawodowych w Kołbieli. W roku 2009 pałac stał pusty i niezagospodarowany, choć zabezpieczony, jego stan techniczny i estetyczny pozostawiał wiele do życzenia.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą, oraz nowymi facjatkami. Elewacja frontowa 5 osiowa z dwoma skrajnymi, jednoosiowymi ryzalitami, boniowanymi na narożach. Piętro ryzalitów zostało wyposażone w balkonik i finezyjnie wygiętej, barokowej balustradzie. Na osi głównej parterowy, dwukolumnowy portyk joński, dźwigający belkowanie oraz taras na wysokości piętra. Taras otoczony tralkową balustradką. Bogaty wystrój elewacji skomponowany za pomocą boniowanych opasek okiennych, naczółków nadokiennych w formie łuku odcinkowego wspartego na wolutowych konsolkach, podokienników, w partii piętra okna wieńczone prostym gzymsem oraz zwornikiem, gzyms koronujący wsparty na konsolach, z łezkowaniem. Na elewacji ogrodowej umieszczono na osi duży otwarty taras. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi w trakcie ogrodowym. W sieni umieszczono klasycystyczny, marmurowy kominek oraz schody prowadzące na piętro. W części południowo zachodniej pałacu umieszczono drugie schody, łączące wszystkie kondygnacje pałacu. Całość skomponowana w duchu neorenesansowym.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym. Na jego terenie granitowy obelisk z inskrypcją upamiętniającą fundatora pałacu. Park założony wraz z budową pałacu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Krzysztof Czyżewski6 lat i 12 miesięcy temu
prawidłowe współrzędne GPS: 52.058304, 21.473503
Bogdan Adler6 lat i 11 miesięcy temu
Kolego Krzysztofie !! Masz przecież prawa edycyjne - możesz wprowadzać poprawki - jeśli jesteś ich pewien ...