Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sobienie Szlacheckie
Zdjęcie Tomasz Akceptowski 2012
Miniatura Sobienie SzlacheckieMiniatura Sobienie SzlacheckieMiniatura Sobienie SzlacheckieMiniatura Sobienie SzlacheckieMiniatura Sobienie Szlacheckie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman KatolikMichał JakobielskiJarosław Bochyński

Sobienie Szlacheckie

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Sobienie-Jeziory
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: A-37 z 29.05.2000
Obiekt:pałac, nr rej.: 344 z 31.12.1983

Stan obecny

Hotel Sobienie Królewskie Golf & Country Club
www.hotelsobienie.pl

Historia

Pałac został wybudowany w połowie XIX wieku dla rodziny Jezierskich i w ich posiadaniu pozostawał aż do zakończenia II Wojny Światowej. Po zakończeniu działań wojennych został silnie zdewastowany. W latach 90 tych XX wieku należał do Zakładu Produkcyjno- Usługowego ?Ledrox?.

Opis

Pałac murowany z cegły o otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o nieregularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 12 osiowa z ryzalitem środkowy 3 osiowym poprzedzonym czterokolumnowym portykiem, dźwigającym taras na wysokości piętra. Ryzalit wieńczony wydatnym fryzem oraz trójkątnym szczytem. O otworach zamkniętych półkoliście, elewacji rozczłonkowanej pilastrami. Lewe skrzydło elewacji wyposażone w dwuosiowy ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem z oculusem. Okna wieńczone trójkątnymi naczółkami. Prawe skrzydło elewacji wyposażone jednoosiowym ryzalitem wieńczonym trójkątnym szczytem. Elewacja ogrodowa wyposażony w wydatny ryzalit środkowy wieńczony trójkątnym szczytem. Na osi umieszczono obszerną sień dochodzącą aż do elewacji ogrodowej. W niej klatka schodowa na początku jedno, później dwubiegowa. Całość skomponowana w duchu neorenesansu i późnego klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

Folwark.
Spichrz z 2 poł. XIX w.
Stodoła z k. XIX w.
Wozownia z 2 poł. XIX w.
Chlew z k. XIX w.
Obora z k. XIX w.
Piwnica (lodownia) z k. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.