Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Stoszów
Stoszów . Dwór - portal 05.2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura StoszówMiniatura StoszówMiniatura Stoszów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Stoszów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Łagiewniki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór obronny, nr rej.: 758 z 27.09.1960

Stan obecny

Obecnie - w stanie postępującej ruiny z pękającymi murami , uszkodzonymi dachami , stropami zagrażającymi zawaleniem .Fosa częściowo zasypana , zarośnięta . Od Płn. Dwór otoczony zaniedbanymi resztkami parku ze stawem . Wokół położonego na południe od dworu dziedzińca folwarcznego wznoszą się zabudowania gospodarcze.

Historia

Renesansowy jednoskrzydłowy dwór został ufundowany przez Hansa von Strachwitza (zm.1597r.) w drugiej połowie XVI wieku, być może z wykorzystaniem murów starszego grodziska .. Siedzibę rozbudował Elias von Strachwitz, syn wspomnianego Hansa i Evy z domu von Ullersdorf (zm.1594r.).
Po 1945r. folwark i dwór w Stoszowie przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W rezydencji urządzono magazyn oraz mieszkania dla pracowników przedsiębiorstwa. W 1963 roku zabytek był użytkowany. Na początku XXI wieku zrujnowany dwór opuścili ostatni mieszkańcy.

Opis

Dwór murowany z kamienia i cegły, potynkowany, trzyskrzydłowy, założony na planie litery "C", o skrzydłach dwu- i trzykondygnacyjnych, nakrytych dachami dwuspadowymi. Fasada (elewacja południowo-zachodnia) korpusu pięcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym sienią komunikacyjną ozdobioną portalem typu fortecznego z tympanonem z herbami Strachwitzów i napisem na belkowaniu. Większość otworów okiennych zachowała oryginalne kamienne fasciowe obramowania. Większość pomieszczeń nakrywały stropy belkowe, w sieni zastosowano sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Dwór otoczony fosą z mostkiem prowadzącym z dziedzińca folwarku - pod portal . Rezydencję otacza pozostałość fosy i niewielki staw.

Park

Park krajobrazowy, obecnie zdewastowany.

Inne

Wcześniej we wsi znajdowało się średniowieczne obronne grodzisko, z którego do dziś zachowało się prostokątne, sztucznie usypane wzniesienie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.