Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Sanniki
2011, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura SannikiMiniatura SannikiMiniatura SannikiMiniatura SannikiMiniatura Sanniki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.3345, 19.86

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiBogdan Adler

Sanniki

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Sanniki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 445/62 z 23.03.1962

Stan obecny

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. W latach 2011-2013 trwał generalny remont pałacu i parku (m.in. w miejsce werandy postawiono oranżerię i przybudówkę od strony wschodniej, która zastąpiła dotychczasową), finansowany ze środków unijnych w ramach projektu "Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach". Oficjalnym zakończeniem prac rewitalizacyjnych była uroczystość otwarcia Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, która odbyła się 20 września 2014 r.

Historia

Wieś królewska od 1793 w zaborze pruskim, od 1815 w zaborze rosyjskim – miasto od 2018r.
Majątek w Sannikach posiadał od ok.XVIIIw założenie dworsko-parkowe i był dzierżawiony przez rodziny Pruszaków i Dowojna-Sołłohub.
Własność wykupiła rodzina Pruszaków w 1834r.
Konstanty Pruszak wybudował w majątku cukrownię, przebudował dwór i park.
W 1856r.pałac na rezydencję wykupił Leon Sapieha.
W 1873r właścicielem dóbr został Selig Natanson, a w 1909r. Dziewulscy.
Pałac został ukształtowany na zlecenie Antoniny z Natansonów i Stefana Dziewulskich w roku 1910 przez architekta Władysława Marconiego. Pałac został wybudowany w miejscu dawnego dworu Pruszaków z I połowy XIX wieku.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie litery L, o nieregularnej bryle, w formie willi włoskiej. Pałac składa się z 9 osiowego korpusu głównego, złożonego z dwóch 1 osiowych, skrajnych ryzalitów wieńczonych trójkątnymi szczytami. Ryzality dekorowane boniowaniem narożnym w partii parteru z balkonikami na wysokości piętra. Ryzalit umieszczony centralnie ma 3 osie, jest pozorny, wieńczony płaską ścianą attykową, poprzedzony czterofilarowym portykiem parterowym, dźwigającym taras na wysokości piętra. Filary portyku dekorowane pilastrami toskańskimi. Do wschodniej elewacji bocznej dostawiono parterową trzyosiową przybudówkę, dekorowaną boniowaniem pasowym i wieńczoną attyką balustradową. Do elewacji zachodniej dostawiono pięcioosiowe skrzydło z oknami piętra zamkniętymi półkoliście. Dalej znajduje się czworoboczna trzy kondygnacyjna wieża z ostatnią kondygnacją otwartą, wspartą na czterech filarach i wieńczoną attyką balustradową. Parter wieży dekorowany boniowaniem. Do skrzydła 5 osiowego przylega skrzydło 9 osiowe dostawione do niego prostopadle. Wszystkie skrzydła z poddaszami przekrytymi dachami czterospadowymi krytymi blachą. Całość skomponowana w duchu neorenesansu włoskiego.

Park

Park zrealizowany w 1908 r. przez Stefana Celichowskiego. Doskonale zachowane aleje lipowe, grabowe i kasztanowe.

Inne

Na frontowej ścianie pałacu widnieje tablica wmurowana w 1925 r.przez Dziewulskich upamiętniająca pobyt F.Chopina w 1828 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.