Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Rykały
Tył palacu 2007, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura RykałyMiniatura RykałyMiniatura RykałyMiniatura Rykały

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał Terkner

Rykały

Województwo:mazowieckie
Powiat:białobrzeski
Gmina:Promna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 698/A/57 z 19.12.1957, 97/A z 30.05.1972 oraz 143/A z 15.03.1982

Historia

Dobra w skład, których wchodził pałac oraz dwór na początku XIX wieku należały do Okęckich, w roku 1820 przeszły w posiadanie Kacpra Pruskiego, od 1840 do końca II Wojny Światowej należały do rodziny Tąkielów. Pierwszy dwór istniał w I połowie XIX wieku. W roku 1863 na zlecenie Władysława Piotra Tąkiela i jego żony Emmy z Stawianowskich pobudowano nowy dwór, wykorzystując przy tym część substancji starego. Dwór był murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, nieregularny, parterowy, z piętrowymi częściami skrajnymi wieńczonymi trójkątnymi szczytami. Dwór posiadał dwutraktowy układ wnętrz i był skomponowany w stylu neorenesansowym. W latach 1923-25 nastąpiła ponowna przebudowa tym razem na zlecenie Stefana Tąkiela. Pałac zaprojektował architekt Wincenty Wójcicki. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano szkołę podstawową, co doprowadziło do rychłej dewastacji zabytku. W roku 1989 nastąpiła renowacja pałacu lecz funkcja budynku się nie zmieniła. Dodatkowo umieszczono w nim biura miejscowego PGR-u.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pokrytych dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 10 osiowa z niesymetrycznie umieszczonym, czterokolumnowym portykiem jońskim w wielkim porządku, dźwigającym belkowanie oraz trójkątnym szczyt z oknem półokrągłym o promieniście rozchodzącym się laskowaniu. Wystrój elewacji ograniczony do płaskich opasek okiennych, parapetów wspartych na konsolkach, gzymsu z mutulami oraz wyodrębnionego cokołu. Elewacja ogrodowa 8 osiowa z dwoma jednoosiowymi, skrajnymi ryzalitami. Pomiędzy nimi elewacja rozczłonkowana została półkolumnami jońskimi w wielkim porządku dźwigającymi attykę dekorowaną wazonami. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony. Całość skomponowana w duchu klasycystyczno- barokowym.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym skomponowanym przez Waleriana Kronenberga. Na terenie parku znajdują się wielkie zabudowania gospodarcze powstałe w 1879 roku.

Inne

Gorzelnia
Budynki gospodarcze
Czworaki

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.