Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Rudzienko k/ Dobrego

Województwo:mazowieckie
Powiat:miński
Gmina:Dobre
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 652 z 9.04.1962

Stan obecny

Dom niezamieszkany, w remoncie. Park w przyzwoitym stanie. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości jedynie w zimie.

Historia

Dwór został wybudowany najprawdopodobniej w II ćwierci XIX wieku z fundacji rodziny Grabowskich. Wskazuje na to inskrypcja na marmurowym zegarze słonecznym stojącym na gazonie. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową. W tym celu wnętrza dworu zostały znacznie przekształcone. Otoczenie dworu zostało też pozbawione zieleni. Nowa funkcja dworu doprowadziła do jego dewastacji.

Opis

Dwór drewniany, budowany z bali modrzewiowych, konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami, posadowiony na podmurówce kamienno- ceglanej, na narożach elewacji boniowanie wykonane z desek. Dwór parterowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych gontem. Całość posadowiona na planie wydłużonego prostokąta, o regularnej bryle. Elewacja frontowa 7 osiowa z jednoosiowym, szerokim, czterokolumnowym portykiem toskańskim wieńczonym trójkątnym szczytem z oculusem. Otwory okienne prostokątne wyposażone w drewniane okiennice. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony, z prostokątną sienią na osi, oraz korytarzykiem ze schodami prowadzącymi na poddasze. W trakcie ogrodowym w narożniku południowo- wschodnim zlokalizowano salon przedzielony dwoma parami kolumn toskańskich. Istnieje hipoteza o reminiscencji salonu z wnętrzem pobliskiego pałacu w Rudnie. Do południowej elewacji bocznej dostawiono murowaną przybudówkę mieszczącą kuchnię, pokoje gościnne oraz izby czeladne. Nienaganna, klasycystyczna bryła dworu została w ten sposób zakłócona. Zachowała się oryginalna stolarka. Drzwi wejściowe skomponowane za pomocą filarów z formie herm oraz kołatkami z motywem splecionych dłoni, w sieni para drzwi zdobiona szprosowaniem neogotyckim. Całość skomponowana w duchu klasycystycznym.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

We wschodniej części dziedzińca zlokalizowany jest malowniczy, klasycystyczny lamus. Budynek murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy, wysoko podpiwniczony, piwnice przesklepione kolebkowo- krzyżowo i kolebkowo z lunetami, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. W szczytach umieszczono otwory okienne zamknięte półkoliście. Elewacja frontowa 3 osiowa z 1 osiowym dwukolumnowym portykiem toskańskim wieńczonym trójkątnym szczytem z dużym otworem o półkolistym zamknięciu. Pod portykiem dwie półkolumny toskańskie. Elewacja dekorowana boniowanymi lizenami narożnymi.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.