Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Rosochów
Miniatura RosochówMiniatura Rosochów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał Terkner

Rosochów

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Belsk Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom i resztki parku w bardzo dobrym stanie. Obiekt zamieszkany, niedostępny, widoczny z większej odległości.

Historia

Dwór zbudowany w latach 1917-1922 dla Brzozowskich. Gruntownie odrestaurowany i częściowo przebudowany w 1992 roku. - Zakupiony w 1991 roku przez Ryszarda Plutę.

Opis

Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem, sześcioosiowy (partia skrajna, jednoosiowa, wysunięta ryzalitowo od frontu), z czterokolumnowym portykiem toskańskim w elewacji frontowej zwieńczonym trójkątnym szczytem. Z boku portyk złożony z czterech kolumn toskańskich podtrzymujących taras przed pomieszczeniem na poddaszu. Układ pomieszczeń dwutraktowy. Dach naczółkowy, z facjatkami, kryty dachówką.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciek eR5 lat temu
Jeździłem do państwa Brzozowskich niemal co roku. Z tyłu dworu, aż do obrzeża lasu, był piękny sad czereśniowy i pasieka prowadzona przez śp. Jadwigę, a vis-a-vis gospodarstwo rolne, czworaki, stodoła i olbrzymia stajnia. A w stajni wspaniała klacz - Harfa, tak nazwana w nawiązaniu do licznych pobytów Karola Szymanowskiego w tym pięknym, gościnnym polskim dworze. Było, przeminęło, olbrzymia szkoda...