Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Rębowola
Miniatura RębowolaMiniatura RębowolaMiniatura Rębowola

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.8132, 20.7397

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał Terkner

Rębowola

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Belsk Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 295/A z 19.07.1985

Stan obecny

Dom w przyzwoitym stanie. Park w stanie dobrym. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości jedynie w zimie. Własność prywatna.

Historia

Dwór został wybudowany w międzywojniu dla rodziny Jaruzelskich. Po 1945 roku został silnie zdewastowany. W latach 90 tych został odrestaurowany staraniem nowego, prywatnego właściciela.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, z piętrową częścią środkową oraz dwoma częściami parterowymi umieszczonymi po bokach korpusu, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym niskim dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Nad częściami parterowymi dachy trój spadowe. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowymi, półokrągłymi ryzalitami poprzedzającymi części parterowe. Ryzality zostało rozczłonkowane pilastrami toskańskimi dźwigającymi belkowanie oraz gzyms koronujący. Parterowe skrzydła spięte toskańskimi pilastrami narożnymi. Część środkowa, piętrowa, 3 osiowa, rozczłonkowana pilastrami toskańskimi w wielkim porządku. Oś środkowa wyposażona w wejście główne do dworu poprzedzone otwartym tarasem z tralkową balustradką oraz jednobiegowymi schodami. Ponad wejściem loggia z tralkową balustradą, zamknięta półkoliście, dekorowana zwornikiem w zwieńczeniu. Okna wyposażone w proste naczółki. Na elewacji ogrodowej umieszczono nowobudowany, półokrągły portyk arkadowy. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią dochodzącą do elewacji ogrodowej oraz hallem umieszczonym po lewej stronie mieszczącym schody na piętro. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z 1 poł. XIX w., z aleją grabową.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.