Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Wałbrzych - Zamek Stary Książ
2014, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary KsiążMiniatura Wałbrzych - Zamek Stary Książ

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wałbrzych - Zamek Stary Książ
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anita PŁukasz SzamrajWaldemar PotulnyAdam KucharskiJerzy Mrozek

Wałbrzych - Zamek Stary Książ

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Wałbrzych
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku ?Stary Książ?, nr rej.: 621 z 1.09.1959

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Forma romantycznych ruin zwanych Starym Zamkiem znajdujących się około 800 m od zamku Książ na sąsiednim wzgórzu, jest wynikiem przebudowy średniowiecznego zamku prowadzonej w latach około 1794-1797 z inicjatywy księcia Hansa Heinricha VI Hochberga pod kierunkiem architekta Christiana W. Tischbeina. Obiekt był badany w latach 1991-1992 przez K. Jaworskiego.
Założenie składa się z zamku właściwego posadowionego na planie zbliżonym do trójkąta oraz również trójkątnego przedzamcza pierwszego i drugiego na zachodzie. W miejscu tym na przełomie IX i X wieku powstał gród a na przełomie XIII i XIV wieku murowany zamek, który w wieku XV najprawdopodobniej już nie funkcjonował. W obecnym stanie badań szczegółowe dzieje zamku jak również jego forma przestrzenna pozostają nieznane. Wg autora badań zamek mógł być wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Nazwa Furstenberg wymieniona w tytulaturze książąt świdnicko-jaworskich miała by określać przedmiotową warownię. Wtedy zamek Książ nazywałby się Furstenstein. Nie wyjaśniona została również funkcja i chronologia potężnego systemu wałów obronnych otaczających zamek właściwy oraz oba przedzamcza.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jarosław Lesiak3 lata i 10 miesięcy temu
Lubię te ruiny , fajnie że można zobaczyć jak kiedyś mogły wyglądać .